6 Şubat 2018…

Bu tarihten itibaren güneş yörüngesine doğru hareket eden, Tesla Roadster model bir araba bulunuyor. İçerisinde SpaceX’in tasarladığı astronot kıyafeti giymiş bir manken, kolunu araba kapısına atmış, David Bowie’den Space Oddity şarkısı eşliğinde yörüngeye oturmak üzere yolculuğunu sürdürmekte. Bunlar Mars’a yapılması planlanan minik yolculuğun hazırlıkları olabilir mi?

Dünya’nın En Büyük Ve Güçlü Roketi: Falcon Heavy

6 Şubat günü Dünya’nın şu ana kadar en büyük ve en güçlü roketi SpaceX tarafında fırlatıldı. Falcon Heavy’den önceki en büyük ve en güçlü roket Nasa tarafından 1967’de gönderilen Saturn V’tı. Yaklaşık 51 yıldan sonra uzay endüstrisini yeniden canlanmaya başladı.

Falcon Heavy, Falcon 9 v1.1 fırlatma aracının bir uyarlamasıdır. Falcon 9 roket çekirdeğinin yanı sıra, iki adet sonradan eklenen roketten oluşmaktadır. Bu yapılandırma Alçak Dünya Yörüngesi’ne çıkarılabilen görev yükü miktarını yaklaşık 54 tona yükseltmiştir. Falcon Heavy, NASA’nın insanlı uzay-uçuşu gözden geçirme ekibinin kullandığı sınıflandırma sistemine göre süper ağır-yük fırlatma sistemleri aralığındadır. SpaceX, Falcon Heavy aracının, Saturn V aracından beri kullanılan herhangi bir uzay aracına göre, yörüngeye daha fazla kullanılabilir görev yükü çıkacağını belirtmiştir.

Elon Musk has shared a new animation created by SpaceX to demonstrate the planned launch process for its Falcon Heavy rocket, which it hopes to test fly for..

 

Falcon Heavy, 54 bin kg ağırlığında görev yükü çıkarabildiği için şu anda kullanımda olan diğer tüm roketlerden bu konuda daha iyidir. Roket şu anda geçerli olan insalı uçuş gereksinimlerini karşılamak ya da bunları aşmak üzere tasarlanmıştır. Yapısal güvenlik değer aralıkları uçuş yükünün %40 üzerindedir, bu da diğer roketlerin %25’lik değer aralıklarına göre daha yüksektir.

Ayrıca, SpaceX tekrar kullanılabilir roket teknolojileri üzerinde çalışıyor. Falcon Heavy’nin 3 roketi Dünya’ya başarılı bir iniş yapacak şekilde tasarlandı. Eğer SpaceX tekrar-kullanılabilir roket teknolojisini geliştirmeyi başarıyla tamamlar ve hızlandırıcı aşamaları tekrar-kullanım için fırlatma rampasına geri döndürebilirse, daha da düşük fırlatma fiyatları vererek, ekonomik-güdümlü yeni bir uzay çağının başlamasına öncülük edebilir. Elon Musk Falcon Heavy fırlatılmadan önce bu konuda 2/3 şanslarının olduğunu söyledi.Gerçekten de 3 rokette sağlıklı bir şekilde dönebildi mi?

Eş Zamanlı İnen İki Roket

Falcon Heavy 3 roketin birleşiminden oluşuyor. Falcon Heavy fırlatıldıktan bir süre sonra sağ ve solda bulunan 2 roket ayrılıyor ve dünyaya dik bir şekilde, eş zamanlı olarak ve zarar görmeden iniş yapıyor. Aynen Elon Musk’ın dediği gibi 2/3 olarak başarı elde edildi. Peki ya 3. rokete ne oldu?

Sağ ve solda bulunan 2 roket fırlatıldıktan kısa süre sonra ayrıldıkları için fırlatıldıkları yere yakın bir noktaya eş zamanlı olarak iniş yapmayı başarabildi. Ancak merkezi roket olarak adlandırılan 3. roket bir süre ilerledikten sonra iniş yapacağı için Atlas Okyanus’unda yüzmekte olan bir drone platforma düşmesi planlanıyordu. Drone platformlar, SpaceX’in geliştirdiği kaptansız gemilerdir. Bu roketlerin Dünya’ya başarılı bir şekilde geri dönmesi için uçuş sırasında yakıtlarının hepsini kullanmıyorlar. Falcon Heavy’de her bir rokette toplam 9 motor bulunmaktadır. Bu motorların uçuş sırasında 6 tanesi çalışarak, kalan 3 tanesi de Dünya’ya iniş sırasında ateşlenmesi planlanmıştı. Bu plan 2 rokette başarıyla sonuçlandı. Fakat merkezi rokette bu 3 roketten sadece 1 tanesi başarıyla ateşlenebilmiş. Bu sebeple Dünya’ya inişi yavaşlayamadığı için merkezi roketimiz olan 3.roket 500 km hızla Atlas Okyanus’unun sularına gömüldü.

SpaceX's first Falcon Heavy rocket, a massive heavy-lift launch vehicle, is seen during assembly ahead of its first test flight from Pad 39A of NASA's Kennedy Space Center in Cape Canaveral, Florida. The rocket's first flight is expected in January 2018.

Falcon Heavy Size Ne Öğretti?

Elon Musk fırlatta sonrasında yaklaşık 30 dk’lık bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Bu basın toplantısında gazetecilerden biri ona “Falcon Heavy sana ne öğretti?” sorusunu yöneltti. Bu soru üzerine Elon Musk:

Falcon Heavy bana şunu öğretti; çılgın şeyler gerçek olabilir.

Dikkatli bir şekilde baktığında Elon Musk gerçekleştirdiği gerçekten de çılgıncaydı. Şöyle düşünelim: Her bir roket 70 metre uzunluğunda. Yani 22 katlı bir apartmana tekabül ediyor. 3 adet 22 katlı bir binayı uzaya gönderiyorsun. Hatta bir tanesinin çatı katına araç yerleştiriyorsun. Üstelik bu binaların 2’sini dünyaya hasarsız bir şekilde eş zamanlı indiriyorsun. Gerçekten de çılgınca bir olay!

Aslında Falcon Heavy’den beklentileri yüksek tutmamak lazım. Çünkü 6 Şubat’ta gerçekleştirilen bir test uçuşuydu ve Elon Musk 2/3 oranını söylediği röportajda merkez roketin tasarımda geliştirilmesi gereken ayrıntıların olduğundan da bahsetmişti. Test uçuşunun amacı da tüm hataları görmek değil midir?

Biz insanoğlu bir başarısızlık olduğunda hep onun arkasını irdeleriz. Belki beklentileri yüksek tuttuğumuz için belki de bir başarısızlık beklentisi içinde olduğumuz içindir, kim bilebilir? Aslında bunu bir kenara bırakıp şunu düşünmeliyiz: Tesla Roadster şu an uzayda ne yapıyor? Bir uzaylı onu görmüş olabilir mi? Şu an yörüngede dolaşan bir araba var. Daha çılgını ne olabilir ki?