Uzay turizmi birçoğumuz için yeni bir kavram değil, hatta bu alanda halihazırda yürütülen Virgin Galactic gibi şirketlerin projelerinden de haberdarız. Ancak uzay turizminde kullanılacak araçları, kaçımız hidrojenle dolu bir balona bağlı kapsüller şeklinde hayal etti ki? Bizler için tahayyül etmesi her ne kadar zor olsa da, Jane Poynter ve Taber MacCallum’un 2019 yılında kurdukları Space Perspective girişimi bu hayalin bir ürünü olarak karşımızda. Üstelik test çalışmalarına önümüzdeki yılın erken dönemlerinde başlanması planlanıyor. 2023’te ilk insanlı uçuş denemelerine başlayacak olan balonlarla, 2024’ten itibaren takip eden 10 yılın sonuna kadar ise 500 tane sefer yapılması bekleniyor.

125.000$’lık Manzara

Her biri toplamda 6 saat sürecek seferlerin son fiyatı henüz belli olmasa da 125.000$ civarında olması öngörülüyor. Virgin Galactic firmasının uzay turizmi için geliştirdiği Spaceshiptwo aracı ile uzaya çıkmak isteyenlerin ödeyecekleri bilet ücretinin yarısı kadar. Yaşayacağınız deneyim ise yakın olmakla birlikte, size Spaceshiptwo ile çıkabileceğiniz kadar büyük bir yükseklik ve 6 dakika yer çekimsiz ortamda kalmayı vaat etmiyor.

gemi

Florida’daki Kennedy Uzay Merkezinden yükselmeye başlayacak olan balon, içinde -pilot dahil olmak üzere- 9 yolcusuyla Neptün kapsülü, 2 saatlik bir yolculuğun ardından 30 km yüksekliğe çıkmış olacak ve yolcuların bu yükseklikte 2 saat manzaranın keyfini çıkarma şansı olacak. Yerden 30 km yüksekte olmak demek, uzayın karanlığını ve dünyanın eğri şeklini kendi gözlerinizle deneyimleyebileceksiniz demek olmakla birlikte hala atmosferin içinde kaldığınız bir yükseklik. Deniz seviyesinden 100 km yüksekte bulunan ve birçok araştırmacı tarafından dünya atmosferinin bittiği ve uzayın başladığı sınır olarak kabul edilen Kármán hattına ulaşıp kendinizi tamamen yerçekimsiz ortama bırakmak için önünüzde 70 km daha yol kalmış olacak.

uzay kapsül manzara etkinlikler

Sınırları Zorlayan Etkinlikler

Düğün, konser gibi çeşitli organizasyon ve etkinliklerin de düzenlenebileceği şekilde tasarlanan ve içerisinde mini-bar ve tuvalet de bulunacak olan kapsülün, müşterilerine internet erişimi sağlamak da önem verdiği detaylar arasında. Oraya kadar gidip de bir canlı yayın açamayacak mıyım diye düşünenler için iyi bir haber olsa gerek 🙂

Şafaktan önce yola çıktığınızı varsayarsak, yıldızlı manzarayı ve gün doğumunu dev panoramik pencerelerden izleyerek geçirdiğiniz iki saatin ardından, iki saatlik geri dönüş yolculuğu başlayacak ve Atlantik okyanusunda sizi bekleyen geminin karşılamasıyla macera bitmiş olacak.

Uzayın Sınırına Balonla Yolculuk: Neptün Kapsülleri 1

Hayatınızı değiştirecek bir macera arıyorsanız, 125.000 dolarınız varsa ve birkaç yıl beklemek sizin için sıkıntı değilse, Space Perspective size de bir bilet verebilir 🙂

Kaynaklar:
https://thespaceperspective.com/fly/

Editör: Onur Çamlıca