Biz insanlar indirim kelimesini bir hayli severiz. Hatta bu kelimeyi tabiri caiz ise lügatımıza işlemiş durumdayız. Sevdiklerimizin doğum günlerini dahi “Aman unuturum” deyip notlara kaydederken indirim günlerini hatta saatlerini aylar öncesinden hafızamızın en diri köşesine zımbalarız.

indirim

Evet bizim bu özelliğimizi çok iyi bilen belli şartlara uyduğumuz taktirde ise indirim sağlanacağı tezini savunan bir kesim var. Tıpkı çocuğuna ödevini nasıl yaptıracağını düşünen ve her defasında yeni bir yöntemle o ödevi yaptıran bir anne gibi tarlalarımıza ekim, işletmelerimize teçhizat kullanımı için teşvik sağlayan bir kesim…

Atalet Vergisi

Atalet kelime anlamı “tembellik” olan bir kavramdır. Zamanla atıl durumdaki ekonomi sahalarını canlandırmak adına “Atalet vergisi” olarak ekonomik bir kavram haline gelmiştir. Pilot uygulaması Çin’de gerçekleşen temellerini ise yatırımcının veya çiftçinin çalışma düzeyi üzerine kuran bir uygulamadır.

vergi

Çiftçi tarlasını ektikçe, işletmeci makinesini-teçhizatını kullandıkça kısacası ekonomiye, refaha katkıda bulunuldukça vergi indirimi sağlanan bir iktisadi metottur. Henüz bizim için bir tartışma meselesi olarak gündemde olan bu uygulama Barselona’da da belli projeler ile öne çıkmış durumdadır.
Düşünsenize ekonomik faaliyetlerinizin düzeyine göre vergi indirimi sağlanıyor. Daha fazla çalışıp daha fazla indirim elde etmek, kısacası vergiyi yapılan üretim ile ödemiş olmak…

Peki ekonomiye katkıda bulunmayan kesim için ne yapılmalı?

Üretim yapmadığı her vakit için ilave vergi getirilmesi tüm dünyada konuşulmaktayken epey katı bir kural gibi duruyor.

atalet

Bakıldığında sanayileşmenin aktif olduğu kentler, tarım bölgelerinden gelen yoğun bir göçe maruz kalmışken Atalet vergisinin uygulanması şart haline gelmiştir. Öyle ki ekimden maruz bırakılan, terk edilen bu tarım arazileri sonsuz bir nadasa dönemine girer.

Bizler Al-Sat ülkesi olmaktan çıkıp Yap-Sat ülkesi olduğumuzda yani ülkedeki kaynak rezervlerini farkına varıp değerlendirmeye başladığımızda, işte tam o zaman gerçek anlamda zenginliği elde etmiş oluruz. Çünkü asıl zenginlik kendi üretimimiz ile elde ettiklerimizdir, “bizim olan”dır. Bu da ancak ve ancak rezervlerin doğru ve dürüst kullanımı ile sağlanır.
Ne dersiniz belki Atalet vergisi adaleti de beraberinde getirir ve birileri tarlalarımıza ses, toprağımıza nefes olma cesareti bulur bu uygulama ile, bilemeyiz….

Kaynakça; https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/2023-hedeflerinin-anahtari-atalet-vergisi/1126498