Gmail hayatımızın büyük bir parçası. Neredeyse her gün kullanıyoruz ve tüm özelliklerini bilmediğimiz için çok zaman kaybediyoruz. Oysa tüm özelliklerini kullanarak zaman kazanabilir hatta verimliliğimizi arttırabiliriz.

1) Gönderilen Maili Geri Alma

Aceleden maili yanlış kişiye gönderebiliyor ya da ek dosyaları eklemeyi unutabiliyoruz. Bu gibi durumlarda bu özellik durumu kurtarmamızı sağlıyor. Ayarlar kısmının genel kategorisinde bulunan göndermeyi geri al kısmından bu özelliği aktifleştirebilirsiniz.

2) Klasik Yazışmalar İçin Hazır Mail

Özellikle günde yüzlerce mail yanıtlamak zorunda olan çalışanlar için kurtarıcı bir özellik. Zaman kazanmak isteyenler için de oldukça pratik bir yol. Bu özelliği ayarlardaki gelişmiş kategorisinden etkinleştirebilirsiniz. İleti yazma panelinden metni yazdıktan sonra sağ en alt kısımdaki seçeneklerde bulunan hazır yanıtlardan bunu hazır yanıtlara ekleyebilirsiniz. Yine aynı yerden daha önce oluşturduğunuz hazır yanıtlara ulaşabilirsiniz.

3) Maillerinizi Kategorize Edin

Gmail sistemi sizin için önemli olan mailleri kolayca tespit edebiliyor. Bu özelliği ayarlara gidip gelen kutusunu yapılandır kısmından etkinleştirebilirsiniz.

4) Yıldızlı İletilerin Renkleriyle Öncelik Belirle

Yıldızladığın maillerin renklerini değiştirerek kendine göre önceliklendirebilirsin. Ayarlardan yıldızlar kategorisine girerek yıldızları listeler arasında sürükleyin kısmından aktileştirebilirsin. Farklı renkteki yıldızları kullanılan alana taşıyarak önem sırası belirleyebilirsin.

5) Gmail’i çevrimdışıyken kullanma

Çevrimdışıyken de mailinize bakabilmek istiyorsanız Chrome tarayıcısına ya da mobil cihazınıza Offline Google Mail (Çevrimdışı Gmail) eklentisini indirmeniz gerekiyor. İnternetsiz yeni maillere ulaşamasanız da eskilerine erişiminiz oluyor.

6) SMS Aktivasyon Kodu İle Güvenliği Arttırın

Güvenlik endişeniz varsa Gmail’e giriş yaparken hem hesap şifrenizi hem de size SMS atılacak olan güvenlik kodunu kullanabilirsiniz. Özelliği buradan aktifleştirmeniz mümkün.

7) Reklam Mail Listelerinden Çıkma

İstemediğiniz reklam listelerinden bu siteyi kullanarak çıkabilirsiniz.

gmail

8) Gelen Kutusunda Yer Açma

Gelen kutunuzu doldurduysanız en çok yer kaplayan mailleri buradan tespit ederek silmek istediklerinizi seçebilirsiniz.

9) ‘Tümünü Yanıtla’ İle Tüm Şirkete Tek Tıkla Mail Atın

Gmail ayarlarının genel sekmesinden tümünü yanıtla özelliğini varsayılan yaparak mail atarken birilerini unutma derdinden kurtulabilirsiniz.

10) İletişim Listenizdeki İnsanların Diğer Sosyal Ağlarda Ne Yaptığını Da Takip Edin

Bu uzantı sayesinde listenizdeki insanların LinkedIn ve Twitter güncellemelerini görebilirsiniz.

11) Şifreli Mail Gönderin

Buradan etkinleştireceğiniz özellik sayesinde sadece sizin belirlediğiniz şifreyle görüntülenebilecek olan mail gönderebilirsiniz.

12) Klavye Kısayolları İle Daha Pratik Olun

Buradan öğrenebileceğiniz klavye kısayolları sayesinde zaman kazanabilirsiniz.

13) Göndermek İstediğiniz Mailleri Zamanlayın

Bu uygulama göndermek istediğiniz mailleri zamanlamak dışında yanıt alamadığınız önemli mailleri de hatırlatıyor.

14) Eski Mailleri Otomatik Silme

Bu eklenti sayesinde bir ayı geçmiş maillerinizi otomatik olarak silmeniz mümkün. Ayrıca belirlediğiniz bir klasöre düşen maillerinizi de böyle silebilirsiniz.

15) Otomatik Yanıtlama

Tatile çıkacak ve maillerinize cevap veremeyecek durumdaysanız bu özellik işinize yarayabilir. Ayarların genel kategorisinden bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.

KAYNAKLAR:
– https://www.uplifers.com/gmailin-bircok-kisi-tarafindan-bilinmeyen-ozellikleri/
– https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/gmailin-bilinmeyen-6-gizli-ozelligi-40096426
– https://www.lifehack.org/798831/gmail-hacks