Geçmişten bugüne Dünya’da birçok ülke arasında seyahatler hava yolu, deniz yolu, demir yolu ve kara yolu şeklinde sağlanmıştır. Günümüzde ise imzalanan antlaşmalar ve yapılan müzakereler sonucunda ülkeler arası seyahatler bir takım izinler çerçevesinde gerçekleşmektedir. Bu izin vizedir. Vize, kısaca yabancı bir ülkeye girebilmek için o ülke makamlarından alınan resmi izne verilen isimdir.

Bu yazıda 3 çeşit kolay girebileceğimiz ülke göreceksiniz. Bu ülkelere nasıl girildiğini ve kaç gün kalabileceğinizi anlatacağım.

  • Vizesiz – Hiçbir hazırlık yapmadan bavulunuzu alıp gidebilirsiniz.
  • Kapıda Vize ( Sınırda Vize) – Uçaktan indikten sonra vardığınız havalimanındaki vize gişelerinden şipşak vize alıyorsunuz.
  • Online Vize – Bu durumda yola çıkmadan internet üzerinden yapmanız gereken bir iki hazırlık var. Kimisi doldurduğunuz formların çıktısını yanınızda getirmenizi istiyor, kimisi 3 gün sonra size vizenizi online olarak yolluyor.

Azerbaycan

vize

Komşumuz olan Azerbaycan’a hava yolu ile gittiğinizde kapıda vize alarak 30 gün boyunca kalabilirsiniz. Eğer deniz veya kara yoluyla gidecekseniz de Azerbaycan Konsolosluğu’ndan vize almanız gerekiyor. Konsolosluğa gittiğiniz zaman ise 2 vesikalık fotoğrafınızın yanınızda bulunması gerekiyor..

Bahamalar 

vize

Bahamalar ya da resmi adı ile Bahama Milletler Topluluğu, Karayipler’de yer alan ve coğrafi açıdan Orta Amerika’ya dahil edilen Batı Hint Adaları’nın kuzey-kuzeydoğu sınırını oluşturan takımadalar ve ülke. Amerika ülkelerinden biridir. Bahamalar da turizm amacıyla seyahat ettiğinizi sınırda ispat ettiğinizde kapıda vize alarak 8 aya kadar kalabilirsiniz.

Hong Kong

vize

Çin’in güney kıyısında bulunan, 1 Temmuz 1997 tarihine kadar Britanya Krallığına bağlı sömürge ve adalar grubuyken, bu tarihten itibaren Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur. Hong Kong Adası, Kowloon Yarımadası ve 235 kadar küçük adadan meydana gelmiş bir ülkedir. Hong Kong’da vizesiz 90 gün kalabilirsiniz. Ama bunun için ülkenin tek bir şartı var. Pasaportunuzun 6 ay geçerli olması gerekiyor.

Meksika

vize

Resmî adıyla Meksika Birleşik Devletleri, Kuzey Amerika’nın güney yarısında yer alan federal cumhuriyet. Kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri; güney ve batıda Atlas Okyanusu; güneydoğuda Guatemala, Belize ve Karayip Denizi; doğuda ise Meksika Körfezi ile komşu olan bir ülkedir. Meksika’ya gitmek için hava yolu ile giriş yapmak şartı ile internetten 30 günlük vize alabilirsiniz. online vize yoluyla girebilirsiniz.

Tayland 

vize

Resmi adıyla Tayland Krallığı, eski adıyla Siyam, Hindiçin yarımadasının orta kısmında bulunan Güneydoğu Asya ülkesi. Sınırları batıda Myanmar, doğuda Kamboçya, kuzeyde Laos ve güneyde Malezya ülkeleri bulunmaktadır. Güney kısmında Tayland Körfezi, batı kısmında ise Andaman Denizi yer alan bir ülkedir. Tayland’a girebilmek için pasaportunuz yeterli olacaktır. Vizesiz 30 gün boyunca ülkede kalabilirsiniz.

Mozambik

vize

Resmi adıyla Mozambik Cumhuriyeti, Afrika kıtasının güneydoğu bölümünde yer alan bir ülke. Ülkenin doğu sınırının tamamını Mozambik Kanalı’nın da yer aldığı Hint Okyanusu oluşturmaktadır. Mozambik için kapıda vize yoluyla 30 gün boyunca kalabilirsiniz. Turizm amaçlı tek girişli vizeler ise Maputo Havalimanı’ndan, en az 6 ay geçerli pasaport, otel rezervasyonu, uçak dönüş biletleri gösterilerek alınabiliyor.

Nepal

vize

Resmî adıyla Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti, Güney Asya’da Çin ile Hindistan arasında yer alan bağımsız bir ülkedir. Ülkenin sınırları içinde dünyanın en yüksek noktası olan Everest tepesi yer alır. Başkenti Katmandu’dur. Nepal için vize almak isterseniz 15, 30, 90 gün olmak üzere sınırda (kapıda vize) ücretle alabilirsiniz. Bir vesikalık fotoğraf da yanınızda bulundurun ama yoksa da sınır kapısındaki makineleri kullanabilirsiniz.

Ukrayna 

vize

Doğu Avrupa’da bir ülke olan Ukrayna 603.628 km² yüz ölçümüyle tamamı Avrupa’da olan en geniş ülkedir. Doğusunda ve kuzeydoğusunda Rusya, kuzeybatısında Beyaz Rusya, batısında Polonya, Slovakya ve Macaristan, güneybatısında Romanya ve Moldova ile kara sınırı vardır. Ukrayna’ya gitmek istiyorsanız sadece pasaportunuzla ülkeye giriş yapabilirsiniz. Vizesiz 90 gün boyunca ülkede kalabilirsiniz.

Bosna-Hersek 

vize

Bosna-Hersek, Balkanlar’da 51.197 km²’lik yüz ölçümü ve 2013 sayımına göre 3,531,159 nüfusa sahip ülkedir. Boşnaklar ülkenin %50,11’ini Sırplar %30,78’ini, Hırvatlar ise %15,43’ünü oluşturur. Ülke bir bütünü oluşturan Boşnaklar, Sırplar ve Hırvatlar olmak üzere üç etnik gruba ev sahipliği yapan bir ülkedir. Ülkeye sadece pasaportunuzla girebilirsiniz. Vizesiz 90 gün boyunca kalabilirsiniz.

Japonya

vize

Doğu Asya’da bir ada ülkesidir. Büyük Okyanus’ta bulunan Japonya, Japon Denizi’nden Çin, Kuzey Kore, Güney Kore ve Rusya’nın doğusuna, kuzeyde Ohotsk Denizi’nden güneyde Doğu Çin Denizi’ne ve Tayvan’a kadar uzanır. Japonca adını oluşturan kanji karakterler “güneş” ve “köken” anlamına gelir. Japonya’ya sadece pasaportunuzla girebilirsiniz. Vizesiz 90 gün boyunca ülkede kalabilirsiniz.