Şimdilerde adını duymadığımız çizgi filmler olsa da 90 jenerasyonunun çoğu Disney çizgi filmleri ile büyüdü. Mickey Mouse, Donald Duck gibi karakterler idollerimiz oldu. O zamanlar, bizim için hayat çizgi filmden ibaretti. Mutlu olurduk onlarla. Genelde de sonları hep mutlu biterdi; ama düşünmezdik hayatımıza nasıl geldiler? Kim yazdı? Ne zorluklarla yazdı? Neler düşündü yazarken… Şimdi büyüdük ve bunları düşünme vaktimiz geldi. Geçenlerde internette gezinirken denk geldim Walt Disney’in hayatına. O bizim gülerek izlediğimiz çizgi filmler Walt’ın hayali, emekleri, çabasıydı. Tüm zorluklar sonucunda ulaştığı başarısıydı. Bunu yazı sonunda söylesem daha iyi olacak ama biri için “Hiç yaratıcı değilsin.” demeden önce 50 defa düşünün.

Walt Disney Kimdir?

Walt Disney

Walt Disney, 5 Aralık 1901’de Flora Disney ve Elias Disney’in oğlu olarak Chicago’da dünyaya geldi. 3 erkek ve 1 kız olmak üzere 4 kardeş olan Disney ailesinin maddi durumları da pek iyi değildi. Babası hasta olduğu için çalışamıyordu. Disney çocukları, ailelerine bakmak için küçük işlerde çalışarak evlerine para getiriyorlardı. Bu nedenle eğitim hayatına pek zaman ayıramadı. Walt, 16 yaşındayken I.Dünya Savaşı patlak vermişti. Vatansever olan Walt, savaşa katılmak istedi fakat yaşı buna izin vermiyordu. Bir şekilde doğum tarihini değiştirmeyi başardı. Walt için engeller, sadece küçük problemlerden ibaretti. Engellere çözüm yolları arayan, onlara bir şekilde çözümler getiren bir kişiliğe sahipti. Savaştan döndükten sonra bir gazeteye karikatür çizmek için işe girdi. Orada yeterince yaratıcı bulunmayınca işten kovuldu.

Walt Disney Markası Doğuyor

Walt Disney, kardeşi Roy ve Ubbe Iwerks ile birlikte “Iwerks-Disney Ticari Sanatçıları” şirketini kurdular. İlk işi için çok heyecanlı olan Walt, ödünç aldıkları kamera ile “Laugh-O-Grams” adlı ilk çizgi filmlerini yarattılar. Bu film onlara başarı getirdi. Kansas City’de büyük taktir gören ekip, kendilerine stüdyo alıp kendi animasyonlarını yazmaya başladılar. Cesurca gerçekleştirilen bu girişim, erken bir girişim olmasından ötürü hazinle sonuçlandı. Şirket çalışanların maaşını ödeyemeyecek duruma geldi ve iflas kararı aldı; fakat bu ekibin içi kıpır kıpırdı. Tekrar bir araya gelerek, “Disney Brother” şirketini kurdular. Bu sefer işler istediklerinden çok daha iyi gitmeye başladı. Hazırladıkları seriler tutmaya başladı. Walt’ın çizgi filmlerinden biri, Universal tarafından dağıtılmaya başladı. Iwerks, bir gün başarılı bir tavşam çizmişti. Fakat ona hareket kabiliyeti vermemişti. Ona hareket kabiliyeti kazandıran Walt olmuştu. Buna rağmen aralarında Walt istemediler ve ortaklıktan çıkardılar.

Walt Disney stüdyo
“Disney Kardeşler” stüdyosu

“Mickey Mouse’u tanıdığım bütün kadınlardan daha çok seviyorum.”

Bu sözü söyleyen Walt, artık tek başınaydı. Bir fikre ihtiyacı vardı. Aklının bir köşesinde iyi bir fikir olarak inandığı, ona bu sözü söyleten bir fare karakteri vardı. Mortimer adındaki farenin adını eşinin ısrarıyla Mickey Mouse olarak değiştirdi. Mickey Mouse eleştirmenler tarafından, en önemlisi de halk tarafından sevildi. Mickey’ın başarısı ile yeteri kadar para kazanan Disney, bu birikimini en yetenekli animasyoncuları bünyesine katmak ve yeni şirketler kurmak için harcadı. Mickey’ın yıldızı giderek parladı ve ünlü animasyon tarihçisi Charles Solomon’un da dediği gibi, “Sevimli fare, dünyanın en sevilen animasyon karakteri Felix’in ışığını söndürdü.” ve bu düşüncesinin tutmayacağını söyleyenleri yanılttı. Aynı zamanda iş adamı zekâsını kanıtlamak istercesine Walt Disney, Temel Reis gibi Mickey Mouse ile yarışan rakipleri karşısında yeni bir adım atarak ilk uzun süreli ve renkli animasyon müzikali üzerinde çalışmaya başladı. Bu işin başarısız olacağına dair yapılan tüm eleştirilere kulak tıkayan Walt, 1937’de romantizm dolu mükemmel bir hikâye olarak tanımladığı Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler (Snow White and 7 Dwarfs) hikâyesini bir Amerikan masalına dönüştürdü. Film, Disney’e birçok Oscar getirdi.

Hayallerinden asla vazgeçmedi

Babası, “Sanatçı olacağım.” dediğinde ona destek olmayacağını söylese de, o hayallerinden ve rüyalarından vazgeçmedi. 62 yaşında kanser olduğunu öğrenen Walt Disney, 65 yaşında hayata gözlerini yumdu. 65 yıllık hayatına 5 Oscar, 31 Akademi Ödülü gibi birçok ödül sığdırdı. Walt Disney, yarattığı karakterler, ilham kaynağı olduğu filmler ve çizgi dizilerin yanı sıra 40 otel, 11 park, 2 su parkı, 8 büyük stüdyo, 6 plak firması, 11 televizyon kanalı ile büyük bir ticari başarı olarak halen ismini yaşatmakta.

Hayallerinizden asla vazgeçmeyin, onların gerçekleşeceği bir zaman vardır. O zamanı sabırsızlıkla bekleyin. O an geldiğinde de anın tadını çıkarın. 🙂