Seth Godin’in tabiri ile “Bütün pazarlamacılar yalancıdır!” ama yalan söyledikleri için değil yalanı iyi bir şekilde hikayeleştirmeyi başardıkları için pazarlamacılardır. Öyleyse her pazarlamacı iyi bir hikaye anlatıcısıdır…
Ne sattığınız değil nasıl sattığınızdır asıl konu. ‘Yoğurt siyah mı yoksa beyaz mı?’ sorusu sorulduğunda siyahın kazandığı gerçeğini göz önünde bulunduracak olursak ikna kabiliyetiniz, olaylara hakim oluşunuz ve kendinizi savunma hikayeniz kuvvetli olursa sizin fikrinizin doğruluğu ispatlanmış olur. Peki insanları kendi doğrularından uzaklaştırıp ikna etmek ne kadar mümkün? Zor sayılmaz.

Tek Fark Farksızlığı

50 TL ve 100 TL’ye aynı türden farklı firmalara ait iki ayakkabı olsun, size 100 liralık ayakkabının ortopedik ve rahat olduğu söylendiğinde buna inanırsınız. Çünkü aradığınız özellikleri bir arada size sunan bir ürünü kaçırmak istemezsiniz. Bu da pazarlamanın size bir oyunudur.

Yalan Söyleme Yalanı Yaşa 1

Her ilaç iyileştirmez tıpkı antibiyotiklerin iyileştirmeyip sadece alıştırdığı gibi… Alıştığınız bu antibiyotikler sizde iyileşme hissi uyandırır. Halbuki bu ilaç firmalarına olan aşırı güvenimizden kaynaklanmaktadır. Kansere bile çare olan bu küçük haplar kendi dünyasının devidir der, çareyi kapsüllerde ararız.
Bir ürünün reklamı sürekli yapılıyorsa, reklamda bilinen yüzler rol alıyorsa ve sahada çekici olanı ürün ucuz ise bu kadar artının bir arada olduğu bir durumda hikayenin çok iyi ve doğru bir şekilde aktarıldığını söyleyebiliriz .
Markalar ürün fiyatlandırmalarını yaparken tek rakamla bitirmeyi tercih ederler. Bunun sebebi insanların rakamları yuvarlarken 199.99 TL’yi 200 TL değilde 100 TL’ye yuvarlama eğiliminde olmasıdır. Böylece markalar müşterilerinde daha az para harcadığını düşündürerek daha fazla harcatırlar .

Yalan Söyleme Yalanı Yaşa 2

Yokluk psikolojisi

Markalar ellerinde kalan mallarını satmanın bir yolu olarak “bitiyor”, “son kalanlar “, “bitiriyoruz”, “ bu fiyatta son indirim“ gibi söylemlerde bulunurlar böylece kalan malları ellerinden çıkarmış olurlar.

Markanın size avantaj olarak sunduğu hediye kartlarını her kullanmak istediğinizde size bir ‘alt limit’ belirler ve siz o kartı kullanmak için 10 TL ve 15 TL gibi alt limitte harcama yaparsınız. Göze gelmeyen bu miktarlar toplu halde düşünüldüğünde oldukça fazla kâr getirir.

İlk yazımızda belirttiğimiz gibi pazarlamacılar ‘hileci değil insan sarrafı’ dır. İnsanları iyi tanır ve ona göre kabının şeklini alırlar. Yalan söylemez, sadece sizin yalan onların ise ”bizim hikayemiz” dediği olaylar bütününe dahil olurlar.