Kendimizi yalnız ve değersiz hissettiğimiz anlarda bize en iyi gelen şeylerden birisi de sarılmak oluyor. Yalnızlık hisseden bireylere Polonya’da sarılmaya dair hizmet verilmekte.

Sarılmak Neden İyi Hissettirir


Zaman zaman kötü şeyler hissedebiliyoruz. Kötü bir olay yaşadığımızda, arkadaşımızla kavga ettiğimizde, ailemizden uzak kaldığımızda ve buna benzer durumlarda yalnız hissedebiliyoruz. Sarılmak ise hissettiğimiz yalnızlığı azaltıyor, korkularımızı yenmemize yardımcı oluyor ve güven eksikliğimizi tamamlıyor.
Ayrıca sarılmak strese ve kaygıya da iyi geliyor. Tartışma halindeki iki kişinin sarılması halinde kişilerin nabızlarının düştüğü tespit edilmiş. Örneğin ilişkileri için terapi gören çiftlerin psikologları birbirlerine sarılmalarını istemesi gibi.
Sarılamın ayrıca fiziksel olarak katkıları da bulunmakta. Örneğin bağışıklık sistemini güçlendirmesi, kalp rahatsızlıklarına iyi gelmesi.

sarılmak

“Hayatta kalmak için günde dört sarılmaya ihtiyacımız var. Bakım için günde sekiz sarılmaya ihtiyacımız var. Ve büyümek için günde on iki sarılmaya ihtiyacımız var.”

Virginia Satir

Yalnızlık Hissedenlere Sarılma Hizmeti

Polonya’nın Varşova kentinde Magdalena Fialkowska tarafından bir sarılma merkezi kuruldu ve bu merkezde kendini yalnız hisseden kişiler için ücret karşılığında sarılma hizmeti veriliyor. Elbette salonun kurallarını kabul edip imzalayan kişiler bu hizmetten faydalanabiliyorlar.

Polonya’daki bu girişimin ardından sarılma hizmeti sosyal medyada popülerleşmiş olsa da ABD’de ve Japonya’da da bu hizmet verilmekte.

Kaynakça: 1, 2