Kara haber tez duyulur diyen geçmişin insanları günümüzde olsa yanlış bilgi kanserli hücreden hızlı yayılır derdi şüphesiz. Peki yanlış bilginin yayılmasının nedeni yanlışı yanlışlıkla mı yanlış bilmek yoksa birilerinin bize yanlış bilgilendirme yapmış olması mı?

Yanlış Bilginin Yayılmasında Savaşın

warrior
Lisedeyken internetteki ders videolarını izlerdim sınav öncesi. Fazlasıyla yaygınlaşan bu ders videoları çoğu öğrenciye yardım kaynağı sağlar. Her işte olduğu gibi diğerlerinin zararını isteyen bir kesim vardır ve onlar çoğu güzelliği suistimal etmeden duramaz. O gün tüm fizik videolarını izlemeye çalışıyordum, sınava az kalmıştı. Bir video ile karşılaştım. Bilinen her şeyi yanlış anlatan, tersini söyleyen bir ders anlatım videosu! Yorumlara bakınca bunu yapan kişinin bizle aynı yaşta bir öğrenci olduğunu anladım. Kendince rakip eliyormuş! Yönteminin ne kadar etik dışı olduğunu düşünsem de o kanalı şikayet etmek aklıma gelmediği için şu anda pişmanlık duyuyorum. Hoşunuza gitmeyen şeyleri engellediğiniz gibi, şikayet ettiğiniz gibi, yorumlarda linç ettiğiniz gibi konu duyarlılığa gelince lütfen yanlış bilginin yayılması konusunda da savaşçı ruhunuzu ortaya çıkarın.

Araştırmama Tembelliği

yırmıh
Araştırmama Tembelliği

Farklı kaynaklar doğru bilgiye götürüyorsa bir farklılık da siz ekleyin ve farklı insanların farklı kaynaklardan farklı bulduğu bilgileri birleştirin. Bu şekilde bir araştırma grubunuz mu var? Elinizde yüksek oranda doğru bilgi var, tebrikler! Herhangi bir kaynakta yazan bilgiler sizin elinizde olan birleştirilmiş bilgilerle kıyaslandığında yanlış bilgi olabilirler.

Yanlış Bilgiden Etkilenen En Büyük Grup: Çocuklar

çocuk
Her çocuğun imkanı bir olmuyor ve her çocuğun erişebileceği yanlış şeyler de bir olmuyor. Birçok çocukların erişimine kapatılmış televizyon kanalı, internet sitesi, yetişkin dergileri olsa da çocuklar yanlış bilgilendirmeden uzak tutulamayabiliyor. Nasıl mı? Çizgi filmler ve ailenin anlattıkları ile yaptıklarının çelişmesi ile. Bir çocuk ailesinden yabancılarla temas haline geçmemeyi tam olarak öğrenmişse çizgi filmler ya da başka kaynaklardaki yanlışlar onu çok etkilemeyebilir. Çizgi filmler ve yabancılarla temas? Farklı iki konu gibi mi geldi? Yapılan araştırmalarda birçok çizgi filmde bu var. Aslında çizgi filmlerin içine gizlenmiş birçok olumsuz şey var. Yapılması gereken ise bu tarz olumsuz düşüncelerin her yerde karşısına çıkabileceğini fakat karakterini etkilememesi gerektiği ve doğruyu araştırma isteği olmasını öğretmek olabilir. Bu benim aklıma gelen ilk yöntem fakat kendinizce birçok çözüm geliştirebilirsiniz.

Yanlış Bilgi Yayılması

kızlar
Daha magazinsel değeri olan, insanların ilgisini daha çok çeken konular daha çabuk yayılıyor. Peki bu yayılan bilgiler gerçek dışıysa? Dahası da var. Yayılan yanlış bilgiler bazen sağlıkla ilgili olabiliyor. Her insanın ilacı farklı olabilir bilgisi günümüzde bilinse de “benim de böyle olmuştu bu hastalığa şu ilaç çare olur tavsiye ederim”leri de duyuyoruz. Yanlış bilgilendirme yanlış bilgi ve yanlış bilginin yayılması konusunda atacağımız her adım bizleri her anlamda ileri seviyeye taşıyacağını aklınızdan çıkarmayın; yanlış bilgiyle savaşın.