Adının yapay olduğuna kesinlikle aldanmayın, çünkü onlar bir insan kadar akıllılar. Yaptıkları konuşmalar ile sizi insan olduklarına inandıracak kadar zekiler. Peki onlardan biriyle tanışmaya hazır mısınız? Karşınızda: Google Duplex

İnsanları Trolleyen Bot

https://www.youtube.com/watch?v=bd1mEm2Fy08

Google Duplex, Google’ın yeni tanıttığı dijital asistan, dünyanın en insansı ve akıllı chatbot’u olarak tanımlayabiliriz. Google I/O 2018’de tanıtılan bu dijital asistan, Siri’den birincilik bayrağını kapmışa benziyor. Duplex sizin için sesli veya yazılı görüşmeler yaparak randevu alabilmektedir. Hatta randevu almakla kalmayıp, zamanlama konusunda anlaşma ve uzlaşmaya varabiliyor. Videoda gördüğünüz gibi, eğer kuaför ile programınız uyuşmuyorsa, Duplex konuşarak farklı bir zaman aralığı arayabiliyor ya da başka bir kuaförün programını arayıp sorabiliyor. Ve Duplex tüm bunları siz kendi işinizi görürken arka planda hallediyor. Elbette bunları normal bir yapay zeka da yapabilir; fakat Duplex’in bu kadar ses getirmesinin nedeni bunları yapabilmesi değil, bir insan sesi kadar net ve kusurlu oluşu.

Şöyle ki, text to speech teknolojisi hayatımızında var olan bir teknoloji. Ses sentezleyiciler kullanarak hazır olan bir metni sese kolaylıkla çevirebilir, efektler bile ekleyebilirsiniz. Google, insan sesini taklit etmekte nasıl bu kadar başarılı olduğunu açıklamaktan ziyade, niye bu kadar gerçekçi bir ses olması gerektiği sorusuna şu cevabı sunuyor:

Eğer sizi arayan kişinin Terminator olduğunu düşünürseniz, telefonu yüzüne kapama olasılığınız yükselir. Şu an kullanımda olan telesekreterlerin sesinin bir robota ait olduğunu hemen anlayabiliyoruz, ancak Duplex hiç kesintiye uğramadan ve ses tonunda tuhaf kaymalar yaşamadan konuşabiliyor.

Sesi bir şekilde sentezleyebileceğimizi günümüz teknolojisinden ötürü hepimiz farkındayız. Fakat Duplex’in yaptığı hatalar… Düşünüyormuş gibi duraksamaları… Emmm, ömmm gibi takılmalar. “Yes” yerine “yeah” demeler. Bunları nasıl açıklayabiliriz? İşte bunların hepsi Duplex’in Turing testini geçecek kadar mükemmel bir yapay zeka olduğunu kanıtlıyor.

Google Duplex Turing Testi’ni Geçti

Aİ ile ilgili görsel sonucu

Anlaşılması için Turing Testi’ni açıklamak gerekirse, Alan Turing‘in Imitation Game olarak adlandırdığı, daha sonralarıysa kendi adıyla anılmaya başlanan Turing Testi, ilk olarak “Makineler Düşünebilir mi?” makalesinde bahsetmiştir. Bu test, basitçe herhangi bir makinenin zekasını ölçmeye yarıyor. Testte, makinenin insanlarla olan iletişimi irdeleniyor ve teste girenin makine mi yoksa insan mı olduğu anlaşılamıyorsa, teste giren makine başarılı sayılıyor. İşin ilginci, bu zamana kadar bu testten geçebilen bir yapay zeka teknolojisi olmadı, ta ki Google’ın yapay zekası Google Duplex teste girene kadar. Google Duplex chatbotu Turing Testi’nden tam puan alarak geçen ilk yapay zeka oldu. Google Duplex, bize yapay zekaların neler yapabileceğini bu testteki başarısıyla göstermiştir.

Duplex önümüzdeki yaz ayları içerisinde Google Assistant dahilinde açık beta testine başlayacak. Kesin bir tarih verilmemiş olsa da, çok fazla beklemenize gerek olmayacaktır. Peki ya bir Google Duplex, başka bir Google Duplex’ten randevu almaya kalkarsa, ya bu yapay zekalar bizi iyice taklit etmeye başlar ve insanların en kötü huyu olan yalan söylemeyi öğrenirse? O zaman Elon Musk’ın dediği gibi:

Yapay zeka uzmanlarında gördüğüm en büyük sorun, makinelerin onların bildiğinden daha fazlasını bildiğini düşünmek istememeleri. Bu durum akıllı insanları rahatsız ediyor. Bir makinenin onlardan daha akıllı olabileceği fikrini sevmiyorlar, bu yüzden fikri göz ardı ediyorlar. Fakat öyle..