“Yapay zeka insanlığın en büyük icadı ya da sonu olur.” der Stephen Hawking. Eğer böylesine güzel işlerde kullanılacak ve geliştirilecek ise en büyük icat olacağı kesin. Evet, artık yapay zeka doktordan daha hızlı ve yüksek doğrulukta meme kanseri teşhisi koyabilecek.

Bilim insanları, memedeki kistlerin kanserli olup olmadığını anlamak için yapay zekayı kullanmaya başladılar. Yapay zekanın derin öğrenme (Deep Learning) özelliği sayesi ile kanser teşhisi koymak eskisine göre oldukça kolaylaştı. Sistem, 335 yüksek riskli meme kistine teşhis koymak için kullanıldı. Sonuç ise umut verici; %97 doğrulukla kistlerin kötü huylu olduğu saptandı.

Her kadının korkulu rüyası olan meme kanseri, erken teşhis koyan yapay zekalar sayesinde kanseri daha çabuk öğrenip, önlemi alınabilecek.

Yapay Zeka Meme Kanseri Teşhisi Koyacak 1

Meme kanseri ameliyat oranı %30 azaldı.

Günümüzde yapılan birçok kanser ameliyatı tedbir amaçlı yapılmakta. Çünkü doktorlar ameliyat etmeden önce kistin kanserli (kötü huyla ya da yayılmacı) olup olmadığını bilemiyorlar. Yeni sistemin teşhis gücü sayesinde ise gereksiz ameliyatlar %30 oranında azalıyor. Tabii sistem henüz optimum düzeyde çalışmıyor. Bu sebeple bu oranın yükseleceği kesin. Çünkü hala yapay zekanın doğruluğu riskli durumlar için tam güvenilir değil. Yine de bu oran geleceğe umut ile bakmamız için bir sebep.

meme kanseri, yapay zeka, kanser teşhisi, kanser

Sistem hakkında biraz bilgi verelim

Sistem, Harvard Medical School ile Massachusetts Computer Science and Artifical Intelligence Lab işbirliği ile geliştirilmekte ve Massachusetts General Hospital isimli hastanede de denemeler yapılmaktadır. Hastanenin meme görüntüleme bölümünün başkanı Prof. Constance Lehman, gerçekleştirdikleri çalışmayı yüksek riskli lezyonları ameliyat gerektirmeyen (iyi huylu) lezyonlardan ayırmak için kullandıklarını ve bu alanda yapay zekayı kullanarak bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade etmekte.

Akciğer kanseri

Diğer bir gelişme ise Çin den geliyor. 20 hastanede 200 binden fazla test yapıldığını açıklayan infervision adlı girişim, erken evre akciğer kanserinin halihazırda olan teknolojiden 3 kat daha hızlı ve %50 daha yüksek doğrulukta sonuç verdiğini söyledi.

Sonsöz

Her yıl 44.000 kadın meme kanseri sebebi ile hayatını kaybediyor. Yapay zekanın bu alanda kötü huylu lezyonları tespit etmesi ve erken müdahaleye fırsat tanıması ise hayati önem taşıyor. Meme kanseri yayılmadan önce tespit edildiğinde hastanın yaşam şansı yüzde 96’ya kadar artabiliyor. Böylelikle binlerce kadın, daha uzun ve sağlıklı yaşamlara kavuşmuş oluyorlar.