“Sunspring” Yapay Zekanın Yazdığı İlk Kısa Film

Önceki yazımızda yapay zeka serimize kısaca giriş yapmıştık. Bu ve bundan sonraki yazılarımızda güncel gelişmelerden ve gelecekte bizleri nelerin beklediğinden bahsedeceğiz. Tabii ki beyinle olan bağlantısına ve benzerliğine de değinmeden geçmeyeceğiz. Bu sefer senaryosunu yapay zekanın yazdığı ilk filmden, Sunspring’den bahsedeceğiz. Gerçi yapay zekalar daha önce şarkı bestelemek  ve resim yapmak gibi girişimlerde de bulundu. Bunlara gelecek yazılarda değineceğiz. Çok uzattım hadi başlayalım.

Bu filmden ne beklemeliyiz?

Yapay zeka dedik diye hemen ‘inception’ ya da ‘interstellar’ gibi muhteşem filmler beklemeyin. Yapay zeka kavramı -belki de bilim & kurgu filmlerinin etkisinde kaldığımızdan- günümüzde oldukça abartılıyor, hemen “Oo kardeş yapay zeka yaptıysa o kesin efsane bir filmdir.” gibi düşünebiliyoruz. Evet yapay zeka insanı satranç gibi rasyonel zeka gerektiren oyunlarda çok rahat yenebilir yahut çok fazla bilgiyi hafızasında tutup aynı anda yüzlercesini işleyebiliyor. Fakat sanat rasyonel değildir. Sanatta -bkz. neden sanat yaparız– beynin sağ tarafı hakimdir. Oysa yapay zeka beynin sol tarafının işlevsel taklididir. “İşlevsel” kelimesi burada çok önemli çünkü -bkz. beyin bir bilgisayar değildir– yapısal olarak beyinle bilgisayar birbirinden neredeyse tamamen farklıdır. Yönlendirmelerden sonra -ki ben devam etmeden bir okuyun derim – konumuza tekrar dönersek filmden pek bir şey beklemeyin, hatta hiçbir şey beklemeyin.

yapay zeka, sunspring, kısa film

İlgilenenlere biraz ansiklopedik bilgi verelim:

Film Ars Technica tarafından İnternet aracılığıyla izleyicisiyle buluşuyor. Filmin baş rolünde ise Silicon Valley dizisinden tanıdığımız Thomas Middleditch var. Filmde Star Trek tarzı bir konsept hakim. Bunun sebebi ise filmin senaristi olan Benjamin adlı yazılımın 80 ve 90’lara ait bilim kurgularla büyümüş olması. Bu arada yazılımın geliştiricisi New York Üniversitesi’nde Yapay Zeka araştırmaları yapan Ross Godwin ve filmin yönetmeni  Oscar Sharp’tır.

Sunspring’in senaryosu, film olmaya hazır mıydı?

Ortaya çıkan senaryo elbette düzenlemelerden geçti. Aslına bakarsanız geçmek zorunda kaldı. Çünkü anlamsız cümleler ve bağlantısız diyaloglar her ne kadar idare edilebilir olsa da Benjamin’in senaryosunda karakterin yıldızlarda ayakta dururken aynı zamanda yerde oturduğunu belirten anlaşılmaz ifadeler de vardı. Film ekibi senaryoyu ilk okuduklarında baya eğlendiklerini söylüyorlar.  İnsanlara bu senaryoyu tercüme etmek içinse baya bir uğraşmışlardır hiç kuşkusuz. -herhalde bu filmde “spoiler” sayılacak bir durum yok ama yine de uyarayım.- Mesela baş rolümüzün durduk yere ağzından göz şeklinde bir top çıkarması ya da ben kafatasına gidiyorum gibi tabirler olması -bence burada “skull” ve “school” kelimelerindeki benzerlik önemli- en bariz örneklerden.

yapay zeka, sunspring, kısa film

Son söz

Bana kalırsa, reklama ya da fona mı ihtiyaçları vardı bilmiyorum ama belki de ilk olmak istediler, acele edilmiş bir gelişme. Çünkü İngilizce sözcüklerin seslendirilme ve gramer kuralları dışında uyulan pek de bir şey yok. Uzun lafın kısası henüz yapay zeka tarafından yazılmış bir film izlemek için çok erken. Öte yandan yakın gelecek için kaçınılmaz bir gelişme olduğu da açık.