Yapay zeka ve türevi teknolojilerin gelecekteki uygulamaları ile birleşmiş olan robotlar dünyadaki birçok fütürist, filozof ve yapay zeka araştırmacısının önerdiği gibi şimdi ele alınması gereken etik sorunlar ortaya koyuyor. Gelecek için hazırlıklı olmak amacıyla 2060 yılına kadar ortaya çıkması beklenen transhümanizm ve tekillik tartışmalarına başlama zamanı geldi.

Bir bilgisayarın bilişsel kabiliyeti bir insandan daha üstün hale geldiğinde bunun nasıl bir dünya olacağını sorabilirsiniz. Jenerasyon X, Y ve Z’den sonra gelen bugünün Alfa jenerasyonu çocukları, yapay süper zeka ile birlikte yaşayacak olanlar ve bu insanlık tarihinde yepyeni bir bölüm açacak.

Yapay Zekanın 3 Türü

Yapay Zeka hızla gelişiyor ve yapay süper zeka beklenenden daha erken bir sürede burada olabilir.

Yapay Zeka önümüzdeki yıllarda ve ötesinde insanların etkileşime gireceği her şeyin temelinde olması amacıyla şekilleniyor. Robotlar, bir dizi görevi yerine getirmek için tasarlanmış programlanabilir varlıklardır. Programcılar insan benzeri zekayı, davranışları, duyguları ve hatta etikleri robotlara kodladıklarında, yapay zekanın IBM’nin de bu sene CES Las Vegas’ta gösterdiği gibi, bir tartışma dahil, insanın gerçekleştirebileceği herhangi bir görevi taklit edebilen bu teknoloji ile üretilmiş robotların çoktan aramızda olduğunu görebiliyoruz.

Farklı Yapay Zeka tipleri, bir robota gömülü zeka seviyesine bağlıdır. Yapay zekayı açıkça üç kategoriye ayırabiliriz:

Dar Yapay Zeka

Dar yapay zeka veya zayıf yapay zeka tek bir göreve odaklanan bir yapay zeka türüdür. Dar bir yetenek yelpazesine sahiptir. Bugün için var olan tek yapay zeka budur.

Dar yapay zeka, çoğumuzun günlük olarak etkileşime girdiği bir şeydir. Google Asistan, Google Translate, Siri, Cortana veya Alexa’yı düşünün. Hepsi doğal dil işleme teknolojisini kullanan makine zekalarıdır.

Doğal dil işleme sohbetlerde ve benzeri uygulamalarda kullanılır. Konuşma ve metni doğal dilde anlayarak, insanlarla doğal bir şekilde etkileşime girecek şekilde programlanırlar.

Günümüzde yapay zeka sistemleri, tıpta insan benzeri biliş ve akıl yürütmeyi entegre ederek kanser ve diğer hastalıkları yüksek oranda başarı ile teşhis etmek için kullanılmaktadır.

Genel Yapay Zeka

Genel yapay zeka hakkında konuştuğumuzda, insan kadar yetenekli bir yapay zeka türünü kastediyoruz.

Ancak, genel yapay zeka hala gelişmekte olan bir alandır. Genel yapay zeka geliştirilirken model olarak insan beyni alındığından bu zeka yakında gerçekleşecek gibi görünmüyor. Çünkü insan beyninin tam olarak nasıl çalıştığı hakkında kapsamlı bir bilgi eksikliği var.

Yapay Zekayı Anlamak

Süper Yapay Zeka

Süper yapay zeka geleceğe giden yoldur. Ya da biz buna inanıyoruz. Bu noktaya ulaşmak ve bir süper yapay zeka olarak adlandırılması için bir yapay zekanın insanları kesinlikle her alanda aşması gerekmektedir. Süper yapay zeka tipi bu zekanın bir insanınkinden daha yetenekli olması durumunda elde edilir.

Bu tip yapay zeka sanat, karar verme ve duygusal ilişkiler gibi konularda olağanüstü performans gösterebilecek. Bu şeyler bugün bir makineyi bir insandan ayıran özelliklerin bir parçası. Başka bir deyişle, kesinlikle sadece insanın yapabileceğine inanılan şeyler.

Ancak birçoğu, insanların henüz duygusal ilişkiler veya iyi karar verme veya sanat alanında ustalaşmadıklarını iddia edebilir. Bu gelecekte süper yapay zekanın insanların başarısız olduğu alanlara hakim olacağı anlamına mı geliyor?

Yazıya katkılarından dolayı Emircan Yılmaz’a teşekkür ederim.