Herkese merhabalar,

Bu yazımda Maker Rotalar Projesi kapsamında aldığım ve aralarında “Tasarım Odaklı Düşünme (TOD)” atölyesi de bulunan çalışmada  TOD’la ilgili bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağım. Aynı zamanda yarın gerçekleştireceğim atölyede öğrendiklerimi 11-14 yaş aralığındaki çocuklara öğretip onlarla bol bol eğleneceğim. 🙂 Hazırsak başlayalım..

Öncelikle tasarım uzmanı Mark Dziersk TOD’u özetle şu şekilde açıklamış:

Tasarım odaklı düşünme olarak tanımlanan metodoloji herhangi bir işi veya mesleği alışılmadık ve sıra dışı sonuçlara götürecek, ispatlanmış ve tekrarlanabilir bir problem çözme protokolüdür. 
Mark Dziersk

nasıl, tasarım odaklı düşünme, düşünme, tod, problem çözme, TOD

Tasarım Odaklı Düşünme kısa haliyle TOD ya da Design Thinking, adındaki “tasarım” kelimesinden çok rahat tahmin edebileceğimiz gibi sorular sorup tasarımlar yaparak problem çözmektir aslında. “Problem çözmek” dedik, bu yüzden sadece yaş ilerlediğinde değil küçücük bir çocukken bile kendi ihtiyaçlarımıza hizmet etmek veya sorularımıza cevap bulmak adına çeşitli tasarımlar yapabiliriz. Bu arada merak etmeyin yazımın sonunda minik arkadaşlarımızın tasarladıkları çalışmaları sizlerle paylaşıyor olacağım. 🙂

Tasarım Odaklı Düşünme modeli, yaratıcı öz güveni arttırarak daha çok fikir üretip en verimli ve doğru olanı seçmeyi sağlar. “Kazaları nasıl azaltabilirim, kanser hastalığına nasıl bir tedavi yöntemi bulabilirim” gibi “Nasıl?” soruları aslında TOD’un temelidir.                        

Tasarım Odaklı Düşünme Aşamaları

EMPATİ YAP-PROBLEMİ TANIMLA: Bir problemle karşı karşıya kaldığımızda ilk yapacağımız şey; çalışmamız sonucunda yardımcı olacağımız kişi veya topluluğu belirlemek ve onlarla empati yapmak. Kim için yapıyorum ve aynı şekilde neden yapıyorum soruları cevaplanmalı. Bu kapsamda sorunumuza nasıl yaklaşmamız gerektiği çok önemli.

nasıl, tasarım odaklı düşünme, düşünme, tod, problem çözme, TOD

ARAŞTIRMA-YORUMLAMA: Bu sorunu ele alıp ihtiyaçları belirleyerek bol bol araştırma yapmak.

FİKİR ÜRET: Biraz daha komplike düşünebiliriz. Onlarca fikir üretebiliriz. Bunlar saçma sapan da olabilir hiç önemli değil beyninize sakın sınır koymayın! Ne de olsa TOD aynı zamanda bir deneme yanılma metodu.

PROTOTİP (ilk örnek) YAP: Artık somut çalışmalar yapabiliriz. Fikrimizi, çok basit de olsa (bunlar pipetlerle, kartonlarla veya hamurlarla bile olabilir.) somut bir örneğe dökmekte sıra.

TEST ET: Adından da anlaşıldığı üzere çözümün işe yarayıp yaramadığını test etmeliyiz. Burada aynı zamanda tasarımımızı geliştirme çalışmaları da yapabiliriz, üzerinde oynayarak, yaratıcılığımızı kullanarak yeni şeyler ekleyebiliriz.

Şimdi geldik konumuzun bence en eğlenceli kısmına. Yurt dışında 8-10 yaşlarındaki çocuklarla yapılan etkinlikte çocuklardan çok yaratıcı fikirler gelmiş. İncelerken yüzümde kocaman bir gülümseme oldu. Çocuklara yetişmek çok zor bunu bir kez daha anladım. Şimdi bunlardan birkaç tanesini sizlerle de paylaşacağım.

nasıl, tasarım odaklı düşünme, düşünme, tod, problem çözme, TOD
Bu bir tenis topu ve siz bu tenis topunun hızını, gücünü ayarlayabiliyorsunuz. Galiba maçı kazanıp kazanmamak tamamen bize kalmış. 🙂 Ve bu fikir sadece 10 yaşındaki bir çocuğa ait.

 

nasıl, tasarım odaklı düşünme, düşünme, tod, problem çözme, TOD
Mesela bu fikir.  Eğer ki saat 7 de yataktan kalkamazsanız yandınız, bir örümcek yüzünüzü yalıyor bence bu bir işkence. 🙂 Ve bu çalışma da 9 yaşındaki Krystal’a ait.

Ve daha niceleri. Çalışmaların çizim süreçleri de mevcut. Bu yaratıcı fikirlere göz atmak isterseniz linke tıklayabilirsiniz.

Sonuç olarak; düşünmenin, üretmenin ne yaşı ne de sınırı var. Biz her zaman sorunlara çözümler üretip “nasıl” sorusunu kendimize sormaya devam etmeliyiz.

Üreten, geliştiren bireylere. Kreatif kalın..