Hibrit düşünme, birbirinden farklı iki olgunun birleşiminin tek başına olduklarından daha iyi ve faydalı olmaları düşüncesidir. Hibrit kelimesi Latince “hybrida” kelimesinden gelmektedir. O da ibrida (melez) kelimesinden türemiştir. İlk olarak farklı türlerden elde edilen melez yavrular için biyoloji alanında kullanılmış, zaman içinde farklı anlamlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

1. isim Melez.

2. isim, teknoloji İki farklı güç kaynağının bir arada bulunması.

Bu kelimeyi otomobil dünyasındaki hibrit araçlardan tanıyoruz. Hibrit araçlar hem benzinli, hem de elektrikli motora sahiptir. Elektrikli motor şarjla çalışabilmektedir fakat şarj istasyonları çok yaygın değildir. Buna çözüm olarak aracı kullanırken boşa harcanan tüm enerji aracın pilini şarj etmek için kullanılır. Böylece şarj istasyonlarına gerek kalmaz ve enerji boşa harcanmamış olur. Burada görüyoruz ki elektrikli ve benzinli motor bir araya getirilerek enerji tasarrufu sağlanmıştır.

Hibrit Düşünmenin Yaratıcı Düşünmeden Farkı Nedir?

Yaratıcılık, bildiğiniz iki şeyi bilmediğiniz bir şekilde birbirine bağlamaktır. Hibrit düşünme için de yaratıcılık gereklidir fakat sadece yaratıcılık yeterli değildir. Bunun yanında empati gerekir. Empati yeni fikirler üretebilmeyi sağlar. Empati ile yaratıcı fikirler bulmakla da bitmiyor, fikri uygulamak lazım. Sonuç olarak hibrit düşünebilme becerisi için yaratıcılık, empati ve uygulama gereklidir.

Efsane ve Mitlerden Hibrit Düşünme Örnekleri

Farkında olmasak da hibrit düşünceler biz var olduğumuz günden beri bizlerle. Örneğin; deniz kızları balık ve insanın, pegasus at ve meleğin, sentorlar at ve insanın, ganesha fil ve insanın melezlenmesidir. Şahmeran yılan ve kadın figürlerinin melezlenmesiyle oluşur. Şifayı temsil eder ve modern tıbbın sembolü haline gelmiştir. Tüm bu efsane ve mitler hibrit düşünmenin birer sonucudur.

hibrit
pegasus

Görüyoruz ki insanların hayal gücü melezlemeye çok yatkın. Aslında bizler de doğuştan hibrit değil miyiz? Düşünürken beynimizin iki lobunu da kullanırız. Biraz mantık, biraz hayal gücü… İnsanoğlu farkında olmadan yaşamının çoğu evresinde hibrit düşünmüştür. Efsanelerde, masallarda dahi görüyoruz bunu. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde de hibrit düşünebilme becerisi bizler için bir rekabet unsurudur. Düşüncelerimiz bizi farklı kılar. Hibrit düşünme yaratıcılığımızı artırarak bakış açımızı değiştirir. Bizler de değişime açık olup hibrit düşünebilme becerimizi geliştirerek hayatın her alanında farklı görüş ve alternatif fikirlere sahip olabilir ve geleceği daha rahat kucaklayabiliriz.

Kaynaklar:
https://barisozcan.com/hibrit-dusunebiliyor-musunuz/
https://www.krcyonetimblog.com/2014/07/basar-ve-mutluluk-icin-hibrid-insan.html
https://penveden.wordpress.com/2018/12/10/hibrit-dusunme/

Editör: Onur Çamlıca