1. Kendimizi Yaratıcılığa Adamalıyız

Yaratıcılık için ilk adım kendimizi tanımak ve yeteneklerimizin farkına varmaktan geçiyor. Hangi yaratıcı yeteneklere sahibiz bunu tespit etmeliyiz. Yeteneklerimizi daha çok geliştirmeye gayret etmeliyiz. Kendimizi yeteneğimize adamalı, ertelememeliyiz. Her gün biraz da olsa zaman ayırmamız, becerilerimizi geliştirmek konusunda olumlu sonuçlar almamızı sağlayacaktır. Kendimize belirli hedefler koymalıyız. Gerektiğinde çevremizdeki insanlardan yardım almalıyız.

2. Uzman Olmalıyız

Önceki adımda kendimizi yaratıcılığa adamıştık. Yaratıcılığımızı geliştirmek istiyorsak eğer yaratıcı olmak istediğimiz alanda uzman olmalıyız. Konu hakkında kısıtlı bilgiyle yaratıcı olamayız. Bu sebeple o konuda uzmanlaşarak daha yaratıcı fikirler üretebiliriz. Konuyla ilgili bilgilerimizin çokluğu, yenilikçi fikirler düşünebilmemize olanak sağlayacaktır.

yaratıcılık

3. Merakımızı Ödüllendirmeliyiz

Merak etmek bizlere bilginin kapısını açar. Ne kadar merak edersek, o kadar da araştırma yaparız. Edindiğimiz her bilgi bizlere yeni bir şey katmaktadır. Bu da yaratıcılığımızı kullanırken oldukça işimize yarayacaktır. Merak ettiğimiz konular için kendimizi ödüllendirirsek daha çok motive olur, daha çok araştırma yaparız. Böylece yeni konular araştırma olanağı buluruz.

4. Risk Almalıyız

Bir konuda yaratıcı fikrimiz varsa sonucu her ne olursa olsun risk almalıyız. Sonucunda olumsuz da olsa bize tecrübe kazandıracağını unutmamalıyız. Unutmamalıyız ki başarısızlıklarımızı öğrenip ders çıkartarak başarıya ulaşabiliriz. Her başarısız sonuçta yeni yol arayışına girmek bize yaratıcı fikirlerin de kapısını açacaktır.

yaratıcılık

5. Güven Oluşturmalıyız

Bir alanda yeteneğimiz varsa eğer, kendimize güvenmemiz gerekmektedir. Eğer yetenekli olduğumuz alanda kendimize güvenmiyorsak, güvensizliğimiz yaratıcılığımızı bastırabilir, sonucunda pes edebiliriz. Attığımız her adımı not ederek ilerlemelerimizi görebiliriz. Vermiş olduğumuz çabayı, aldığımız notlardan da göreceğimizden kendimize daha çok güvenebiliriz.

6. Yaratıcılığa Zaman Ayırmalıyız

Yaratıcılığa zaman ayırmamız, yeteneğimizi geliştirmemiz konusunda bize fayda sağlayacaktır. Eğer ki konu hakkında sürekli düşünüyor, “yapmam gerek” diyor fakat erteliyorsak hep aynı şeyi düşünürüz. Bu döngüde kaybolup gideriz. Zaman ayırarak yeteneklerimizi geliştirebilir dolayısıyla da döngüde kalmayarak yeni yaratıcı fikirler edinebiliriz. Etkili planlama yaparak yaratıcılığımızı geliştirmek adına yol haritası çıkartabiliriz.

yaratıcılık

7. Olumsuz Tutum Karşısında Bu Durumun Üstesinden Gelmeliyiz

Yaratıcı fikrimiz olduğunda kendi düşüncelerimiz ya da çevremizin düşünceleri bizlere olumsuz tutum sergileyebilir. Olumsuz tutumlar karşısında motive eksikliği yaşarsak eğer, o konuya ilgimiz azalacaktır. Yeteneğimizin zayıflamasına neden olacaktır. Bu sebeple olumsuz tutumlar karşısında dimdik ayakta durmalı, olumsuz düşünceleri olumlu düşüncelerle değiştirmeliyiz.

8. Başarısız Olmaktan Korkmakla Savaşmalıyız

Başladığımız işte ilerlerken başarısız olmaktan korku duyabiliriz. Hata yapacağımızı düşünebiliriz ya da bunca çabanın boşa gideceğinden korku duyabiliriz. Bu tür korkularımızın olması, ilerlememizi oldukça kötü şekilde etkileyecektir. Bunun önüne geçmezsek yeteneğimizi günden güne kaybedebiliriz. Hatalarımız sürecin parçasıdır. Hata yapmıyor, hep doğru şekilde hareket ediyorsak da bu işte bir terslik var olabilir. Bu sebeple hatalar yapmalı, hatalarımızı görmeliyiz. Onlardan ders çıkartmalıyız.

yaratıcılık

9. Beyin Fırtınası Yaparak Yeni Fikirler Üretmeliyiz

Beyin fırtınası yaparak yeteneğimizin olduğu konuyla ilgili daha fazla fikir edinebiliriz. Yaratıcılığımızı geliştirici etkendir. Her ne kadar saçma olduğunu düşündüğümüz fikirler de ortaya çıksa, çıkan tüm fikirler üzerine düşünmeliyiz. Olabilecek tüm fikirleri düşündükten sonra her biri için çözüm yolu aramak, saçma olduğunu düşündüğümüz fikirden bile yaratıcı fikir edinmemizi sağlayabilir.

10. Çoklu Çözüm Yolları Keşfetmeliyiz

Sorun olacağını düşündüğümüz adıma yaklaşırken çözüm yolu aramaya başlamalıyız. Hemen ilk çözüm yoluyla harekete geçmek yerine üzerine düşünerek daha fazla fikir edinmek, yeni sorunun oluşmasının önüne geçecektir. Bu sayede yaratıcılığımızı geliştirirken problem çözme konusunda da gelişebiliriz.

yaratıcılık

11. Yaratıcılık Günlüğü Tutmalıyız

Söz uçar, yazı kalır diye boş yere dememişler. Aklımıza gelen fikirleri bir günlüğe not alırsak geriye dönüp baktığımızda göremediğimiz bir şey görebiliriz. Yaratıcılık süreci boyunca başardığımız ve başaramadığımız adımları günlük sayesinde görebilir, üzerine tekrar düşünme fırsatı bulabiliriz. Belki de sonraki adımda kullanılabilecek çok güzel bir fikri geçmişte es geçmişizdir, kim bilir.

yaratıcılık

12. Altı Şapkalı Düşünme Tekniği ile Soruna Detaylıca Bakmalıyız

Var olan soruna altı şapkalı düşünme tekniği ile baktığımızda birbirinden farklı altı perspektiften detaylı bakım yapabiliriz.

  • Sarı Şapka: Soruna, olumlu bakış açısıyla bakmalıyız. Çözüm yolundaki hangi unsurlar işe yarayacak sorusunu sormalıyız.
  • Siyah Şapka: Soruna, olumsuz bakış açısıyla bakmalıyız. Çözüm yolundaki hangi unsurlar işe yaramayacak diye sormalıyız.
  • Beyaz Şapka: Soruna, tarafsız biçimde bakmalıyız. Böylece göremediğimiz bir gerçek varsa görebiliriz.
  • Kırmızı Şapka: Soruna, duygusal boyuttan bakmalıyız. Duygularımızın bu konuda nasıl olduğunu hissetmeliyiz.
  • Mavi Şapka: Sorunu geniş düşünmeli, en genel çözümün ne olabileceğini bulmaya çalışmalıyız.
  • Yeşil Şapka: Soruna yaratıcı boyutla bakmalı, alternatif fikirler üretmeliyiz.
yaratıcılık

13. İlham Perimizin Gelmesini Beklemek Yerine İlham Perimizi Aramalıyız

Bizlere taze fikirler sunacak ilham perimizin gelmesini beklersek ne kadar bekleyeceğimiz belirsiz kalacaktır. Ama ilham perimizi gerekirse sokak sokak arayarak bulursak yeni sokaklarda yeni yaratıcı fikirler edinebiliriz. Konu hakkında okuduğumuz kitaplar, izlediğimiz filmler, katıldığımız etkinlikler ve daha birçok bilgi kaynağından ilham alabiliriz.

14. Alternatif Senaryolar Üretmeliyiz

Konu hakkında eğer böyle bir yola çıkarsak nasıl bir yol izleyebiliriz diye düşünmeliyiz. Her yeni ‘eğer’ sorusunda yeni fikirler ve senaryolar yaratacağımızdan olası sorunu önceden düşünmüş olabiliriz. Önceden düşündüğümüzden de soruna çözüm yolu bulmak daha kısa zamanda çözüme kavuşmamızı sağlayabilir.

Unutmamalıyız ki yaratıcılık doğuştan gelmez, geliştirilir.

Kaynakça: 1

Editör: Cansu Köse