Herkese merhaba, evrim ile ilgili yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu haftaki konumuz Denny. Kendisi yarı Denisovan yarı Neanderthal, antik melez insan.

Denny’nin hikâyesini öğrenmek için sizleri şöyle alalım 🙂

Keyifli okumalar…

Başlangıç:

Neanderthal ve Denisova, yaklaşık 640.000 yıl önce ortak atalarından ayrılan, yapılan araştırmalar sonucu(çekirdek DNA üzerinde) insan türleri içinde en yakın iki kuzen olduğu tespit edilen, Homo cinsine ait, iki insan türü. Ve bu iki insan türüne ait ,annesi Neanderthal babası Denisovan, bir kız çocuğunun kemiği bulundu.
Resmi adı Denisova (11) olan bu kız çocuğuna kısaca Denny deniliyor.

Denny:

Almanya’daki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Palaeogenetikçi Viviane Slon ve Svante Paabo’nun başında bulunduğu ekip, yapılan araştırmalar sonucu Sibirya, Denisova Mağarası’nda yaklaşık 90.000 yıl önce ölmüş olan, 13 yaşlarında bir kız çocuğunun yaklaşık 2 cm’lik tek bir kemik parçasını buldu.

AntropolojiGörsel: Evrim Ağacı

İlk olarak, kemiğin türünü belirlemek için yine Denisova mağarasında bulunan diğer hayvanlara ait yaklaşık 2.000 adet tanımlanmamış kemik parçası kullanıldı. Her bir hayvan türünün ne olduğunu anlamak için kemiklerin kolajenindeki proteinler incelendi. Bu yöntem ile bulunan tek kemik hominin olarak tanımlandı.

Sonrasında, kemiğe yapılan DNA analizleri sonucu, genomu sıralanarak Neandertal ve Denisovan başta olmak üzere üç başka hominin ile karşılaştırıldı. Örneklerden elde edilen DNA dizilerinin yaklaşık %40’ında Neandertal DNA’sı diğer %40’ında ise Denisovan DNA’sı bulundu. Çok küçük bir kısmı Homo sapiens’e ait olan DNA’nın kalan kısmı da Neanderthal ve Denisova ortak baz dizilimine ait olduğu tespit edildi. Cinsiyet kromozomları dizilimi ile cinsiyetin dişi olduğu, kemik kalınlığından da yaş saptandı.

Denny’i Farklı Kılan Nedir?

Yukarıda da bahsettiğimiz paleogenetikçi Viviane Slon açıklamasında: “ Farklı hominin yani erken insan gruplarının birbirine karıştığına dair daha eski kanıtlar vardı ama doğrudan ilk nesil örneğe ilk defa rastladık.” söyledi.

Antropoloji                                                               Görsel: Scitechdaily.com

Peki, bu ne demek?

Eski araştırmalardan yola çıkarak Neanderthal, Sapiens ve Denisova’nın bir dönem birlikte yaşadığını ve çiftleştiğini biliyoruz. Şöyle ki, şu an yaşayan insanların büyük çoğunluğunda yaklaşık %2’lik bir oranda Neanderthal DNA’sı bulunuyor. Daha seyrek de Denisova DNA’sı mevcut. Denny’i farklı kılan da eşit miktarda iki erken insan türünün genini taşıması. Bundan dolayı ilk nesil melez insan olma özelliğini taşıyor.

Bilim insanları, ilk melez özelliği gösteren Denny’nin erken insan türleri arasındaki çiftleşmenin oldukça sık yaşandığını gösterdiğini söylüyor.

Bu hafta Denny’nin hikâyesini anlattık. Umarım yararlı olmuştur 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

Bilimle kalın!

Hoşça kalın!

Kaynakça ve İleri Okuma:

 https://www.nature.com/articles/d41586-018-06004-0

– https://www.nationalgeographic.com/science/2018/08/news-denisovan-neanderthal-hominin-hybrid-ancient-human/

– http://www.wikizeroo.net/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvRGVubnlfKGh5YnJpZF9ob21pbmluKQ

– https://evrimagaci.org/insan-evriminde-bir-basamak-daha-denisova-insani-233

– https://evrimagaci.org/anne-tarafi-neandertal-baba-tarafi-denisovan-antik-insan-melezi-bulundu-7370

– Popular Science/ Ekim 2018

 Kapak Fotoğrafı: Science Heaten