Yaşama sebebiniz, güne başlama motivasyonunuz nedir? Peki size ne için para ödeniyor, keyfini çıkardığınız mesleğiniz nedi veya var mıdır? Saydıklarımın ortak kümesinde karşımıza yaşama amacımızı temsil eden Japonca kavram “Ikigai” çıkıyor… Aynı ismi taşıyan bu kitapla tanışmak beni yaşama karşı olduğumdan daha bilinçli hale getirdi. “Japonların uzun ve mutlu yaşam sırrı” tanımını taşıyan bu kavram, hayatımızı uzun, mutlu, potansiyelinin en iyisi olacak şekilde yaşamamızı sağlayacak birtakım şifreler barındırıyor…ikigai

Ikigai Felsefesine Göre Uzun Yaşam Sırları

Okinawa, Japonya “mavi bölge” sıfatını taşıyan yerlerden biri. Yaşam süresi uzun, hastalık oranı düşük, mutluluk ve refah oranı yüksek… Kitaba göre, burayı da baz alıp ilerlersek uzun ve anlamlı yaşam yolunda önümüze önemli adımlar çıkıyor:

1) Hep Çalışmak!

Emekli olma kültürü olmadan, keyif alınan iş her neyse onu yapabiliyor durumdayken yapmaya devam etmek. Ayrıca beyni aktif tutmak için her gün küçük büyük yeni bir şey öğrenmek, uğraş edinip devam ettirmek de önemsenen detaylardan. Böylece yaşamda bedenen aktif oluyorlar, zihnen aktif oluyorlar ve beyinleri pas tutmuyor.

2) Beslenme: “Hara Hachi Bu”

“%80’ini doldur” anlamına gelen bu söz yemek yerken mideyi tamamen doldurmamayı, sofradan hafif tok kalkmayı öğütlüyor. Bu hareket hem sindirim sistemi hem ne nefis terbiyesi açısından oldukça faydalı görünüyor. Ayrıca beslenmelerinin büyük kısmı da sebze, meyve ve balıktan oluşuyor yani bol antioksidanlarla vücutlarını besliyorlar.

ikigai

3) Stresten Uzak Durmak!

Maalesef bunu başarabilmek biz modern yaşamın sürüklediği insanlar için çok zor, ama başarıldığı takdirde etkisi inanılmaz olur. En azından küçük dokunuşlarla stresimizi kontrol etmeye çalışsak bile bu sandığımızdan çok daha büyük bir değişime sebep olabilir. Bir düşünün, üzerine streslendiğiniz ve kendinizi yıprattığınız şey o kadar önemli mi gerçekten ve bundan 5 yıl sonra da bir önemi kalacak mı?

4) İnsanlarla Etkileşim Halinde Olmak!

Çevrenizde güzel insanlar barındırın ve onlarla etkileşim halinde olun. Grupça harekete geçmek, toplumla bir olmak ve birlikte çeşitli aktiviteler deneyimlemek bu felsefeye göre ruhu beslemek için olmazsa olmazlardan. Yine, büyük küçük demeyin; komşularınızla selamlaşıp enerjinizi yükseltmek bile bir adımdır.

5Hedefinizi Bulun, Ona Giden Sürecin Tadını Çıkarın

Bir amaç doğrultusunda yaşarken yalnızca hedefe kitlenmek size iyi gelmez. Farkındalık ile anı yaşayın ve iyi kötü sürecin her zerresinin tadını çıkarın. Tatsızlıklar olmasa güzelliklerin anlamı kalmazdı unutmayın, bu yüzden o esnada bile anı ve o anlık duygularınızı yaşamaya bakın.

Son olarak;

Bu muhteşem kitap “Ikigai”nin temel noktalarını elimden geldiğince ve kitabın büyüsünü de bozmamaya çalışarak sizleri bilgilendirmeye çalıştım, umarım keyif almışsınızdır. Çok daha geniş çapta bir bilinçlenme için kitabı okumanızı tavsiye ederim. Yaşayan gıdaları yiyerek, vücudumuzu ve beynimizi aktif tutarak yaşayacağınız anlamlı bir ömür dilerim!