Havalar ısındı, takvimlerde okulların kapanmaya yaklaştığını gösteriyor. Finaller, lise, üniversite sınavları derken bir hayli yorulduk. Dinlenmeyi de hakkettik. Önümüzde kocaman bir yaz tatili var. Tüm yaz tatilini yatarak geçirmeyi hayal ediyorsunuz değil mi? Bence öyle düşünmeyin bir süre sonra sıkılmaya başlayabilirsiniz. Tatil günlerinizi daha eğlenceli ve verimli geçirmek için size 6 tane önerim olacak. Yaparken keyif alacağınız ve tatilinizin sonunda iyi ki yapmışım tatilim çok verimli geçti diyeceğiniz önerileri incelemeye başlayalım.

1 – Belirli Sayıda Kitap Okuma Hedefiniz Olsun

Yaz Tatili

Sezlogda yatarken hem dalga seslerini dinleyip hem de kitap okumak ne güzel olur değil mi? Ya da bir yaz akşamı ay dolunay evresindeyken, havanın tatlı esintisiyle birlikte balkonda kitap okumak. Söylemesi bile huzur veriyorken uygulaması müthiş olur değil mi? Beynimizde kendini geliştirmek için sürekli bir egzersize ihtiyaç duyar. Bu ihtiyacı giderken için en iyi egzersiz kitap okumaktır. Uzmanlar düzenli okumanın Alzheimer gibi akıl hastalıklarının önlenmesini sağladığını belirtirken, okumanın kısa süreli hafızanızın ve hayal gücünüzün gelişmesine olan katkısının da altını çiziyorlar. Ayrıca yapılan başka bir araştırmada stresi azaltma konusunda televizyon izlemektense kitap okumanın daha faydalı olduğunu belirtiyorlar.

Her ne kadar kitap okumak için belirli bir zaman dilimi ayırmamız gerekse de okul dönemi hep bunu boşluyoruz. Artık boşlamak için bir bahanemiz yok. Hemen kitap hedefimizi ve listemizi oluşturabiliriz. Hatta bu dönem okuduğunuz tarzların dışına çıkıp, yeni türler ve yazarlar keşfedebilirsiniz.

2 – Bir Kuruluşta Gönüllü Olarak Faaliyette Bulunun

Yaz Tatili

Yazın yapabileceğiniz ve hem kendinize hem de topluma faydalı olabileceğiniz en güzel etkinlik, şüphesiz ki gönüllülük. Gerçekten sevdiğiniz ve altından başarıyla kalkabileceğinizi düşündüğünüz bir konu bulun. Bir sivil toplum örgütüne haftada bir kez de olsa çalışmaya gitmek, bir barınakta vakit geçirmek, huzur evi ya da yetiştirme yurdu ziyareti, ihtiyacı olan öğrencilere ders vermek, çöp toplama etkinliklerine katılmak… Gönüllü olarak yapabileceğiniz şeylerin listesi sınırsız, önemli olan size en uygun olduğunu düşündüğünüzü bulmanız ve vakit kaybetmeden bunun için bir adım atmanız.

3 – Tatilin Belirli Dönemlerinde Sosyal Medyadan Uzak Kalın

Yaz Tatili

Hayatımızın bir parçası olmazsa olmasızım olan sosyal medyadan ne kadar uzak kalsak da bir şekilde iletişime geçmemiz veya kullanmamız gerekebiliyor. Fakat yaz tatili sosyal medyadan uzak kalmak için biçilmiş bir kaftan haftada bir 2 haftada bir ya da ayda bir bir iki günlük molalar vererek o günler kendinizi dinleyebilirsiniz. Biz bunlarsız nasıl yaşıyorduk demeye gerek yok. Eskiden kullandığımız çoğu uygulama hayatımızda yoktu ve onlarsız yaşayabiliyorduk. Hala da yapabiliriz. 🙂

4 – Bir Egzersiz Rutinine Başlayın

Yaz Tatili

Kendinizi iyi hissettirecek herhangi birkaç egzersiz hareketi bulun ve müzik açıp isterseniz evinizde, isterseniz dışarıda ya da bir spor salonunda nerede rahat ediyorsanız orada yapmayı deneyin. Düzenli olarak spora gidiyor ya da bir sporla ilgileniyorsanız, bağlı kalacağınız bir rutin belirleyin. Burada önemli olan, en az üç hafta buna bağlı kalmak. Çünkü bir rutinin alışkanlığa dönüşmesi için 20 ila 60 gün arasında tekrarlı olarak yapılması gerekiyor. Bu yüzden 3 hafta önemli bir sayı. Ayrıca aynı egzersizden sıkıldığınızda değişikliğe de gidebilirsiniz. Örneğin kendinizi keyifsiz hissettiğiniz bir gün yoga deneyebilirsiniz ya da hareketli bir şeyler yapmak istiyorsanız içinizden geldiği gibi dans edebilirsiniz. Videolar açıp koreografilerini taklit edebilir, spor giysilerinizi giyinip aklınıza esen yere koşarak stres atabilirsiniz, seçim sizin. Unutmayın, tek yapmanız gereken her gün aynı süreyi egzersize ayırmak.

5 – Yeni Bir Şeyler Öğrenin

Yaz Tatili

Kulağa çok basit bir öneri gibi gelebilir ama aslında oldukça etkili. Kısa süreli bir Udemy kursuna başlamak, ya da Youtube’dan daha önceden merak ettiğiniz bir konuyla ilgili açıklayıcı videolar izlemek yazın es geçmemeniz gereken bir aktivite. Örneğin bahçecilik ya da sanat tarihi alanlarında ilginizi çeken kanallara, podcast’lere, kitaplara ve dergilere göz atabilir, Instagram’da ya da Twitter’da ilgili gönderiler atan sayfaları bile inceleyebilirsiniz. Teknolojinin ve bilgi akışının çağında aklınıza esen her konuyla ilgili sayısız materyale sahip olduğunuzu fark ederek şaşırmanız gayet olası.

6 – Kötü Bir Alışkanlığınıza Bu Yaz Bay Bay Deyin

Yaz Tatili

Bu maddeyi okuduğunuzda aklınıza gelen alışkanlığınız hangisi oldu? Evet, işte tam da ondan kurtulmak için harika bir fırsat sizi bekliyor: Yaz tatili. Kışın stres, yoğunluk, yorgunluk gibi bahanelere sığınarak yüzleşmekten kaçındığınız kötü bir alışkanlığınızı, daha iyi olan bir tanesiyle değiştirin.Örneğin çok fazla kola, gazoz ve benzeri asitli içecek ya da paketlenmiş abur cubur tüketmekten şikayetçiyseniz, eve bu tarz gıdalar almamayı, ek olarak her gün büyük bir sürahiye koyduğunuz suya salatalık, limon ve nane yaprağı koyarak bekletmeyi ve gün içinde sürahideki suyu bitirmeyi hedefleyin. Bu noktada önemli olan yalnızca kötü bir alışkanlıktan kurtulmak değil, onu iyi bir tanesiyle değiştirmek.