Zihnimiz gün içerisinde pek çok etkiyi, davranışı öğrenmek ve onu hatırlamakla yükümlüdür. Gün içerisinde tanıştığımız yeni insanların isimlerinden tutun da sunum yapacağımız konuya, yeni bir dil öğreniyorsak onun kalıplarına kadar birçok bilgi ile doldurulur. Ancak bunların ne kadarı istediğimiz ölçüde başarılı olur? Eğer istersek %100’ü. Nasıl mı? Hafıza Sarayı diğer bir ifade ile Loci Metodu olarak da geçen bu yöntem sayesinde yapmak istediğimiz alışveriş listesini bile herhangi bir sayfaya ihtiyaç duymadan aklımızda tutabiliriz. Bunun için ise ihtiyacımız olanlara bakalım.

Yeni Bir Ev: Hafıza Sarayı 1

Hafıza Sarayı Nedir Ve Nasıl Oluşturulur?

Hafıza Sarayı metodunun tarihi 2500 yıl öncesinde Antik Yunan’a dayanır. Şair Simonides, eğlence amaçlı bir yemeğe katılır. Orada şiirler okur ve salondan çıkar. Tam o esnada ziyafet verilen yer çöker. İçeride bulunan herkes ölür ve kimse içeride kimin olduğunu bilemez. Davetliler arasında sağ kalan tek kişi Simonides’tir. Simonides gözlerini kapar, hangi davetlinin nerede oturduğunu hatırlayarak kim olduklarını tespit ederek ölülerin yakınlarına teslim edilmesine yardımcı olur.

İsimleri, telefon numaralarını, çalışma ortamımızda verilen talimatları ezberlemekte ne kadar zorlanırsak zorlanalım aslında hepimiz Simonides’te olan görsel ve uzamsal hafızaya sahibiz. Yapmamız gereken, zihnimizin gözünde bir yapı oluşturmak ve bu yapıyı hatırlamak, istediklerimizle bağdaştırmak. Bunun için ise aslında ihtiyacımız olan, çok iyi bildiğiniz bir mekan. Evimiz, okulumuz, iş yerimiz, her gün geçtiğimiz caddeyi iyi bir mekan olarak belirleyebiliriz. Önemli olan seçeceğimiz mekanın tüm detaylarına vakıf olmamız. Ne kadar çok şey hatırlamak istiyorsak oluşturacağınız yeni mekanımızda o kadar özgür ve yaratıcı oluruz.

hafıza sarayı
Sherlock Holmes

Örneğin; evimizi, zihin sarayımızı inşa etmek için belirlersek evin giriş kapısından hatta paspastan itibaren hatırlamak istediklerimizi eşleştirebiliriz. Hazırlanacağımız bir sunum için bu yöntemi belirleyerek yeni sarayınızda özgürce dolaşabilir, sunum esnasında bir şey unutma endişesi ile hareket etmeyiz. Etmeyiz diyorum, çünkü bu teknik Dünya Hafıza Şampiyonaları’nda atletlerin önlerine gelen yüzlerce farklı yüz ve ismi eşleştirmelerinde, karma olarak verilen iskambil kartlarını doğru sırada dizmelerinde etkili olan bir teknik.

Bizler için faydası ise, beynimizin hem sağ hem de sol kısmını çalıştırıyor olması ve bu anlamda zihnimizi zinde tutması. Çünkü bu yöntem ile telefon numaralarını, yüzlerce sayıyı, isimleri ve yüzleri, sözlükte hangi kelimenin hangi sayfada yer aldığını bilebiliyor olmak; aslında zihnimizin gücünü gösteriyor. Tüm bunları ezberleyen insanların beyin yapıları bizimkinden farklı değil. Onların beyin yapıları incelendiğinde görünen tek farkın yapılar arasındaki işleyen bağlantılar olduğu anlaşılıyor. Bizler de inşa edeceğimiz zihin sarayımızda farklı odalar oluşturabilir, geçmişte belirlediğimiz odalardaki bilgilerimizi sık sık ziyaret ederek kalıcı bir hale getirebiliriz.

Beyin, kıymetli bir gayrimenkuldür. İhtiyatlı davranıp onu iyi kullanın.

Sherlock Holmes

Konuya Dair Öneriler

Her gün işe veya okula giderken bir haritaya ihtiyaç duymadığımız gibi zihnimizde oluşturacağımız sarayda da bilgileri hatırlamak için haritaya ihtiyaç duymayacağız. Konunun daha iyi örneklerine ulaşabileceğiniz Joshua Foer’ın Feats of Memory Anyone Can Do adlı Ted konuşmasını izlemenizi, aynı zamanda kitaplarından uyarlanan Sherlock Holmes dizisinde de cinayetleri çözerken kullanılan yöntemin Zihin Sarayı metodu olduğunu görebilirsiniz. Netflix’te yer alan Hafıza Oyunları ise Dünya Hafıza Şampiyonası’na hazırlanan atletlerin bu yöntemi kullanarak neler başardığını anlatan etkileyici bir yapım. Özellikle Yanjaa Wintersoul, şampiyon olmadan önce ve sonra etkileyici başarılara imza atmıştır. Kitap olarak ise Thomas Harris’in Hannibal adlı romanı yöntemi kullanarak çözülen sırları anlatıyor.

Oluşturacağınız yeni zihin saraylarınızda keyifli bir ömür diliyorum.Kaynakça:
1- https://www.ted.com/talks/joshua_foer_feats_of_memory_anyone_can_do?language=tr#t-808742
2- https://www.netflix.com/search?q=haf%C4%B1za%20oyunlar%C4%B1&jbv=81105525&jbp=0&jbr=0
3- https://bigumigu.com/haber/ikea-2018-katalogunu-ezberleyen-kiz/