Bir yaralanma veya beyin hasarı sonucu konuşma kaybı yaşayan insanlar tekrar konuşabilirler. Bunu artık rahatça söyleyebiliyoruz. Çünkü bir grup bilim insanı, insanların düşüncelerini kullanarak kelimeleri deşifre edebilen inanılmaz bir implant üretti.

California Üniversitesi‘nden bir grup araştırma ekibi, yüksek sesle cümleler okurken, gönüllülerin beyin sinyallerini tarayan bir implant sayesinde “yapay” bir konuşma gerçekleştirdi. Ekip tekrar tekrar teknolojinin daha ilk aşamalarında olduklarını vurgularken bu teknolojinin konuşamayan insanlar için yeni bir umut olabileceği ortada.

beyin implant

Beyin İmplantının Deney Aşaması

Araştırması Nature dergisinde yayınlanmış olan ekip, elektriksel aktiviteyi doğrudan konuşmaya çevirmeye çalışmayıp üç aşamalı bir yöntem izledi.

  • İlk aşamada, beynin yüzeyindeki bir implantla konuşma esnasında nöral aktivitenin izlenmesi gerçekleştirilirken gönüllülerden yazılı cümleleri okumaları istendi.
  • İkinci aşamada, ekip konuşmadaki fiziksel hareketleri temsil eden sinyalleri – çene, ağız ve dil eklemleri – cümlelere dönüştürülmeden önce dönüştürdü.
  • Üçüncü ve son aşamada ise, gönüllülerden bilgisayarlı konuşma sonucu oluşan kelimeleri ve cümleleri tanımlamaları istendi.

Kayıtlar biraz bulanık olsa da simüle edilmiş cümleler gönüllüler tarafından anlaşılabildi. Deney ayrıca konuşma kaybı olmayan insanlara da yapıldı. Bu deneyle birlikte, ekip konuşmanın sadece cümleleri taklit edebilen katılımcılar tarafından formüle edilebileceğini gözlemlemiş oldu.

beyin

Atlanta, Georgia Teknoloji Enstitüsü’nden Chethan Pandarinath ve Yahia Ali, “Devam eden ilerlemelerle konuşma kaybı olan bireylerin özgürce konuşabilmelerini ve çevreleriyle yeniden bağlantı kurabilmelerini ümit edebiliriz.” dedi.

Kaynak: https://wonderfulengineering.com/new-brain-implant-can-translate-your-thoughts-into-words/