Geçtiğimiz hafta yani 1-7 Mart tarihleri arası Yeşilay haftasıydı. Peki Yeşilay nedir, ne amaçla kurulmuştur?

“Yeşilay, alkol ve benzeri uyuşturucu maddeler yüzünden sağlığını yitirme durumuna gelmiş olanları uyaran, onlara yardım eli uzatan çok önemli bir yardım kurumumuzdur.” – TRT arşiv kayıtları

Kuruluş Amacı

Yeşilay, dünyada özellikle bağımlılıkla mücadelede en eski sivil toplum kuruluşlarından biridir. Oldukça ilginç bir zamanda kurulmuştur. 1920 yıllarında, 1. Dünya Savaşı’nda İstanbul işgal altındaydı. Fakat işgal güçleri, İstanbul limanına demir attıkları gemiler ile sadece asker ve mühimmat getirmedi. Gemiler, beraberinde Osmanlı gençlerini zehirlemek, uyuşturmak amacıyla binlerce kasa alkol getirdi. Çünkü, bir ülkeyi işgal edecekseniz askeri stratejilerin yanı sıra o ülkenin gençlerini de etkisiz hale getirmeniz gerekir. Ülkelerinin işgali ile gelecek kaygısına düşen gençler arasında zararlı madde kullanımı oldukça arttı ve bununla mücadele edip ülkeyi, gençleri, yani geleceği korumak için harekete geçmek gerekliydi. Bağımlılık ile mücadele edecek bu kurum, 5 Mart 1920 tarihinde kurulmuştur.

Yeşilay

Halen ülkemizde etkin faaliyet gösteren Yeşilay, sadece gençleri değil herkesi bağımlılıktan kurtarmak için yardımlarına devam ediyor. Umut dolu gelecekler için sağlıklı vücutlar ve berrak zihinlere tüm dünya olarak ihtiyacımız var. Zararlı maddeler kullanan ailelerde şiddet, kavga gibi etkenler hem aileyi parçalıyor hem de çocuklara çok kötü örnek oluyor. Ne kadar umutsuzluğa düşülse de kendimize ve çevremize zarar verecek maddeleri kullanmaktan kaçınmalıyız. Bunu sadece kendimiz için değil, dünya ve gelecek için yapmalıyız.