Yaklaşık 300.000 üyesi olduğu düşünülen küf mantarlarının birçoğu zararsızken, bazı türleri ölümcül olabilecek derecede tehlikelidir. Yiyeceklerimizde gelişen mantarın hangi türde olduğunu çıplak gözle anlamamız imkansızdır. Bu nedenle, belki de çoğu insanın yaptığı gibi yiyeceklerdeki küflenmiş bölgeyi atıp yiyeceği yemeye devam etmek insan sağlığı için oldukça tehlike arz eden bir durumdur. Bu konudaki bazı görüşler lahana, havuç, biber gibi sert sebzelerdeki küften etkilenen bölgenin kesilip çıkarıldıktan sonra tüketilebileceği; salatalık, şeftali, domates gibi yumuşak meyve ve sebzelerin ise tüketilmeden atılması gerektiği yönündedir.

küf

Küf Nedir?

Küf bitki veya hayvansal maddelerde yaşayan mikroskobik mantarlardır. Çoğu filamentli (iplik benzeri) organizmalardır ve spor üretimi genel olarak mantarların karakteristiğidir. Gıda üzerinde büyüdükçe insan gözünün görebildiği küfler, yiyeceklerde bazı değişimlere neden olurlar. Yiyeceğin yüzeyinin kabarık, bulanık, tozlu görünmeye başlaması, yumuşaklaşması, renk değiştirmesi olası değişimlerden bazılarıdır. Renk değişimleri beyaz, yeşil, gri veya siyah renk veren sporların üretiminden dolayıdır.

Yiyeceklerin üzerinde gelişebilen ve bizlerin de gözle görebildiği küf, yüzeyin derinliklerine ulaşan görünmez iplik benzeri dallara ve köklere sahip olabilirler. Bazı koşullarda, küfler toksik kimyasallar olan “mikotoksinler” üretebilir. Mikotoksinler, tüketilen miktara, maruz kalma süresine, bireyin yaşı ve sağlığına bağlı olarak solunum problemlerine, alerjik reaksiyonlara ve hatta ölüme neden olabilir. Küf oluşumu genellikle belirgin olsa da mikotoksinler insan gözüyle görülmez.

mantar

Hangi Yiyeceklerde Küf Oluşabilir?

Küf neredeyse tüm yiyeceklerde oluşabilir. Ancak şunu söyleyebiliriz ki, bazı yiyecek türlerinde küf oluşumu görülmesi diğerlerinden daha fazladır.  Örneğin; yüksek miktarda su içeren taze yiyecekler küfe karşı en savunmasız olan gruptur. Çoğu küf türü yaşamak için oksijene ihtiyaç duyar, bu nedenle oksijenin sınırlı olduğu yerlerde genellikle yetişmezler. Bununla birlikte birçok küf türü de yaşamak için neme ihtiyaç duyar. Kserofilik küf adı verilen küf türleri ise kuru, şekerli ortamlarda büyür.

çilek

Yiyeceklerde Küf Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

  1. Buzdolabı birkaç ayda olmak üzere düzenli olarak karbonatlı suyla temizlenmeli.
  2. Bulaşık bezleri, süngerler ve diğer temizlik gereçleri temiz tutulmalı. Üzerlerindeki küf kokusu etrafa küf yaydıkları anlamına gelir; bu durumda temizlenemeyen ürünler çöpe atılmalı.
  3. Taze yiyeceklerin raf ömrünün sınırlı olmasından dolayı yeterli miktarda taze ürün satın alınmalı; böylece yiyeceklerin çürümesine izin verilmemeli.
  4. Çürüyebilecek gıdalar serin tutulmalı. Uzun süre kullanılmayacaksa dondurulmalı.
  5. Yiyecekler saklanırken temiz kaplar kullanılarak havadaki küf sporlarının yiyeceklere nüfuz etmesi önlenmeli.
  6. Evdeki nem seviyesi %40’ın altında tutulmalı.
opr

Kaynak: