Yılandan, örümcekten, kapalı alandan ya da yükseklikten korkanlara aşinayız. Peki hayatınızda hiç çikolatadan korkan birini duydunuz mu? Ya da meyve? Şüphesiz duyduğunuzda inanamayacağınız yüzlerce fobi türü var. Tabi bunların bir kısmı da yiyeceklerle ilgili olanlar. “Yemekten de korkulur mu hiç?” demeyin. Bazıları dokunamıyorlar, bazıları yiyemiyorlar, bazıları bakamıyorlar, bazıları ismini dahi duymak istemiyorlar. Peki nedir bu yemekle ilgili ilginç korkular? Gelin birlikte bir göz atalım!

1. Sebze Fobisi (Lachanophobia)

fobi

Sebzeler sağlıklı beslenmenin en önemli parçalarından biridir ancak bu fobiye sahip olan bireyler öyle düşünmüyor. Adından da anlaşılacağı üzere “lahana” isminden gelen bu kelime aslında tüm sebzeleri kapsar. Bu fobiye sahip kişiler sebze görmeye, kokusunu almaya ve yemeye dayanamazlar. Sebze fobisi ile yaşayan bireyler özellikle çok sayıda sebzenin bir arada ve çiğ halde bulunduğu salatalardan korkarlar.

2. Çikolata Fobisi (Xocolatophobia)

Yiyeceklerle İlgili En İlginç 11 Fobi 1

Xocolatophobia, çikolata korkusu anlamına gelir. Her ne kadar kulağa inanılmaz gelse de bazı insanlar çikolatanın değil tadı, görünüşü ve kokusundan bile aşırı rahatsız oluyor ve yaklaşmak istemiyor. Genel olarak kakao ve ürünlerinden korkan bu bireyler için çikolatanın adının bile anılması rahatsız edici olabilir.

3. Sarımsak Fobisi (Alliumphobia)

Yiyeceklerle İlgili En İlginç 11 Fobi 2

Latince sarımsak başı anlamına gelen allium kelimesinden türemiş olan alliumphobia, sarımsak korkusudur. Sarımsakla temas etme fikri dahi bu korkuya sahip kişilerde sinir bozukluğu, panik atak, terleme, titreme gibi rahatsızlıklara yol açabilir. Sarımsağın yanı sıra soğan, arpacık soğanı, taze soğan, frenk soğanı gibi tüm ürünlerin kokusu, görüntüsü ve teması bu kişileri rahatsız etmektedir.

4. Mantar Fobisi (Micophobia)

fobia

Doğada yetişen binlerce mantarın bazıları çok lezzetliyken bazıları ise çok zehirlidir. Ancak micophobia yani mantar fobisi olan kişiler için tüm mantarlar aynı kefededir ve zararsız mantar türlerine bile tahammül edemezler. Mantar türlerinin genelinden çok korkarlar.

5. Peynir Fobisi (Turophobia)

Yiyeceklerle İlgili En İlginç 11 Fobi 3

Yunanca peynir kelimesinden türeyen turophobia, kişilerin peynirden korkması anlamına gelir. Bazı insanlar peynirsiz bir hayat düşünemezken bu fobiye sahip insanlar görmeye bile katlanamazlar. Bu kişiler küflü ya da bozulmuş olabileceği endişesiyle bilmedikleri peyniri tüketemezler. Bu fobiye sahip kişiler peynirin yanında süt, lor gibi ürünlerden de korkabilir.

6. Fıstık Ezmesi Fobisi (Arachibutyrophobia)

ilginç

Fıstık ezmesi fobisi literatürde arachibutyrophobia olarak bilinir. Bu korkuyu yaşayanların asıl sorunu damağa yapışan fıstık ezmesinin nefes almalarına engel olacağını ve boğulmaya yol açacağını düşünmeleridir.

7. Meyve Fobisi (Fructophobia)

yiyecek

Fructophobia olarak da bilinen meyve fobisiyle yaşayanlar, ürün reyonundan ve yapay tatlandırılmış meyveli içeceklerden ve yiyeceklerden uzak dururlar. Başkalarının meyve tükettiğini görmekten bile kaçınırlar.

8. Balık Fobisi (Ichthyophobia)

Yiyeceklerle İlgili En İlginç 11 Fobi 4

Bir diğer şaşırtıcı fobi de balık fobisi. Ichthyophobia olarak adlandırılan bu fobiye sahip olanlar balığı görmek, dokunmak ve tüketmek istemezler.

9. Tavuk Fobisi (Alektorophobia)

korku

Yunanca horoz anlamına gelen ‘alektor’ kelimesinden türeyen alektorophobia ile baş eden kişiler, tavuk etini kesinlikle tüketmezler.

10. Et Fobisi (Carnophobia)

Yiyeceklerle İlgili En İlginç 11 Fobi 5

Et fobisi yani carnophobia de birçok kişiyi etkileyen bir korkudur. Vejetaryenler ve veganlar bilinçli bir tercihle et tüketiminden kaçınırken bu fobiye sahip kişiler etten korkarlar.

11. Yumurta Fobisi (Ovophobia)

Yiyeceklerle İlgili En İlginç 11 Fobi 6

Ovophobia yani yumurta fobisi de oldukça gerçek bir korkudur. Ünlü yönetmenlerden biri olan Alfred Hitchcock da bu fobiyi taşıyanlardan biridir.

Editör: Berfincan DOĞAN