Hayatınızın yoğun olduğu dönemlerde, tüm işler üst üste biriktiğinde, her şeyden kaçıp saatlerce tavana bakmak isteyebilirsiniz. Böyle dönemlerde motivasyonunuzu yüksek tutmak zordur. Ama vereceğim 5 maddelik yöntem ile kesinlikle daha çok motive olacaksınız ve işler nasıl bitti anlayamayacaksınız. Yaz aylarının getirdiği üşengeçlikten kaçmak için nelere ihtiyacımız var gelin hep birlikte öğrenelim.

1 – Hedeflerinizi Belirleyin

Yoğun Dönemlerde Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın 5 Yolu 1

Motivasyonu yüksek tutmanın belki de en önemli adımı hedefimizi belirlemektir. Hedef belirlerken dikkat etmemiz gereken bazı unsurlar var: Bunlardan biri hedeflerinizi genel düşünmeyin. Örnek vermek gerekirse; ben çok başarılı bir insan olacağım diye bir hedefiniz var. Tamam başarılı olacaksın ama nasıl? Mesleğinde mi, akademik kariyerinde mi yoksa kurduğun girişiminde mi? Bunlar daha da çoğaltılabilir. Girişiminde başarılı olacağını ele alalım. Onu daha başarılı yapmak için gerekenleri listeleyip listeni tek tek uygulamaya başlamalısın. Eğer tümdengelim yöntemiyle hedeflerinizi genelden özele şeklinde belirlerseniz, onlara ulaşmak için attığınız her adım sizi daha çok motive edecektir.

2 – Hedefinizi Somutlaştırın

Yoğun Dönemlerde Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın 5 Yolu 2

Hedefinizi gerçekleştirilebilir ve gözlemlenebilir hale getirmeniz gerekiyor. Yukarıdaki örneğimizden devam edelim. Bir girişimimiz var ve onu daha başarılı yapmak için bir liste hazırladık. Listeye göre ihtiyacımız olan ilk şey girişimimize bir yatırım. Yatırımcıyı nereden bulabilirim? Mentör programları ile… Onlara nasıl ulaşabilirim? Başvuru yaparak.. Başvuru yaptığınız zaman bu işi somutlaştırmış oluyorsunuz. Peki ya daha küçük hedeflerimiz varsa? Ödev yapmak, rapor yetiştirmek, sunum yapmak gibi küçük hedeflerimiz için her gün belirli süreler zaman ayırarak bir çalışma yaparsak onlarında ilerlediğini gözlemleyebiliriz.

3 – Ajanda Tutun

Yoğun Dönemlerde Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın 5 Yolu 3

Ajanda tutmak hem çok eğlenceli hem de hayatınızı düzene sokacak bir adımdır. Yapacaklarınızı günlere bölerek ve yaptıktan sonra üstünü çizerek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Eskiden bu kadar çeşit yoktu ama artık her zevke göre ajanda mevcut. Yıllık ajanda, akademik takvim ajandası, tarihleri atılmamış ve size özel ajandalar.. Hatta isterseniz kendi ajandanızı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bir bullet journel hazırlamak ve kullanmak size oldukça zevkli gelecektir.

4 – Beyninizi Hackleyin

Yoğun Dönemlerde Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın 5 Yolu 4

Beynimiz çok zor gördüğü, çok komplike gördüğü işleri ertelemeye meyilli bir yapıya sahip. Örneğin; kalkıp ödevinizi yapmanız gerekiyor. Ama diyorsunuz ki 5 dakika instagram’a bakayım. 5 dakika derken 1.5 saatin instagramda geçiyor ve ödeve başlayamıyorsunuz. Bu sorununuzu beyninizi hackleyerek çözebilirsiniz. Nasıl mı? Diyelim ki 10 sayfalık bir ödeviniz var. Böyle düşündüğünüzde beyniniz kurmaya başlıyor. Şimdi masaya oturacağım, kağıtları çıkaracağım, internetten kaynak bulacağım, onları ayıklayacağım derken beyniniz bu kadar komplike işin arasından sıyrılmak istiyor. Fakat, düşünme şeklinizi değiştirirseniz, beyninize bunun az iş olduğunu hissettirebilirsiniz. Şimdi kalkacağım, bilgisayarı açacağım deyip sadece onu yapın. Ondan sonra başka bir iş yapın. Bir şeyler yemek olabilir ya da biraz daha telefonunuzla uğraşmak olabilir. Böyle düşündüğünüzde beyniniz onu sadece 1 iş olarak algılayıp bahane üretmiyor. Sonra bilgisayarı açmışken bir kaynak bulayım şeklinde düşünün o bir kaynağı bulun. Böyle böyle yaptıkça bir süre sonra kendinizi o işi yaparken bulacaksınız. Üşengeçliği üzerinizden attıracak bu taktik motivasyonunuz içinde acayip iyi gelecek.

5- Motivasyon İçin Küçük Seçimler Çok Önemli

Yoğun Dönemlerde Motivasyonunuzu Yüksek Tutmanın 5 Yolu 5

Seçimler hayatımıza yön vermekte oldukça önemli bir süreçtir. Seçimlerin küçüğü büyüğü yoktur. Ödevinizi yaparken birden youtube’dan bildirim geldi ve severek izlediğiniz bir youtuber’ın video attığını öğrendiniz. Hemen bırakıp onu mu izlersiniz, yoksa ödevinize devam mı edersiniz? Bu küçük bir şey o an izlesem ne olur demeyin. Çünkü küçük seçimler eylemlere, eylemler alışkanlıklara, alışkanlıklar ise hayat tarzınıza dönüşür. Hedeflediğiniz yola giderken motivasyonunuzun düşmemesi için küçük seçimlere oldukça dikkat edin. 🙂

Bu konuyla ilgili olarak http://35.180.221.225/motivasyon-uzerine/ yazısına da bakmanızı tavsiye ederiz 🙂