Hemen hemen hepimize küçükken ‘Büyüyünce ne olacaksın?’ sorusu defalarca soruldu. Peki kaçımızın verdiği cevapla şu an sahip olduğu meslek aynı? 2016 yılında secretcv.com, bu hayallerin gerçekleşme oranını araştıran bir anket gerçekleştirmiş ve ankete 9800 kişi katılmıştır. Sonuçlara göre; ankete katılan kişilerden sadece %13’ü küçükken hayalini kurduğu mesleği yaptığını belirtmiştir. Verilen cevaplarda adayların %21’i öğretmen, %17’si mühendis, %14’ü doktor, %9’u avukat olmak isterken; %5,5’i pilot, %5’i itfaiyeci, %4,5’i polis, %4’ü kuaför, %3,5’i futbolcu ve asker, %3’ü sanatçı, %2’si, astronot ve veteriner, %1’i ise bilim insanı, mimar ve eczacı olmak istediğini belirtmiştir. Çocukluk hayalini gerçekleştiren kişilerin çoğunun ise mühendis olduğu görülmüştür.

Çoğu kişi yaptığı mesleği çocukken hayal etmemiş; belki de büyüdükçe gerçeklerle yüzleştiğimiz için fikirlerimiz ve kararlarımız değişmiş veya değişmek zorunda kalmıştır. Şimdi yazacak olduğum meslekleri duyunca ‘yok artık’ diyebilirsiniz. Belki de küçükken bu meslekleri bilseydik ‘Büyüyünce ne olmak istiyorsun?’ sorusuna daha farklı cevaplar verirdik. Ne yazık ki cevap olarak birazdan okuyacağınız meslekleri söyleseydik; çevremizdekilerden ‘olur mu öyle şey, doğru düzgün bir meslek seç’ gibi tepkiler alırdık. Bakalım okuyunca siz nasıl tepkiler vereceksiniz.

Meslek

Koku Uzmanlığı: Koku uzmanları, koku molekülleri ve bu moleküllerin parfümler için nasıl kullanılabileceği konusunda uzmanlaşmış bilim insanlarıdır. Parfüm, sabun, losyon ve tuvalet malzemeleri için koku geliştirebilir ve bunları test edebilirler.

Bahçıvanlık Terapisti: Bahçıvanlık terapistleri, bahçıvanlık eylemini ruhsal hastalar için bir tedavi veya fiziksel bir güçlendirme taktiği olarak kullanabilir. Bu terapi rehabilitasyon kliniklerinde, hapishanelerde, okullarda, hastanelerde vb. yerlerde kullanılabilir.

Oje İsimlendirici: Kullandığımız ojelerin isimlerinin nereden geldiğini düşünmüş müydünüz hiç? Evet, onlara isim veren birileri var.

Profesyonel Etik Hacker: ”Etik bilgisayar korsanları” veya  “beyaz şapka korsanları” olarak da bilinen bu kişilere bir ağa girmeleri için ödeme yapılır ve bu etik korsanlar, gerçek bir bilgisayar korsanının ağa erişip erişemeyeceğini kontrol edip, erişemeyeceğinden nasıl emin olunacağı konusunda önerilerde bulunurlar.

Meslek
Feng Shui

Feng Shui Danışmanı: Feng Shui, Tao ilkelerine dayanan eski bir Çin sanatı ve bilimidir. Kişilerin sağlıklı, zinde ve şanslı olmasını sağlamak için enerji akışına odaklanır. Feng Shui ev, ofis, bahçe, mağaza vb. herhangi bir alanda kullanılabilir. Yani  Feng Shui dekoratörü, bir odadaki renk, aydınlatma ve düzenlemeyi dikkate alacaktır. 

Renk Uzmanı: Bir renk danışmanı, bir odanın düzenini tasarlarken; rengi o odaya en iyi şekilde dahil etmek için renk psikolojisini, güncel eğilimleri, demografik istatistikleri ve renk tasarım teorilerini birleştirir.

Meslek

Bisikletli Kurye: Trafik sıkışıklığı, inşaat, park yeri ve diğer faktörler nedeniyle araçla teslimatın maliyetli ve zor olduğu şehir merkezlerine sahip büyük şehirlerde bisikletli kuryeler; gıda ürünleri, giyim eşyaları, dijital dosyalar, belgeler, tıbbi numuneler vb. şeylerin teslimini kolaylaştırmak için kiralanır.

Meslek

Profesyonel Nedime: Elbise alışverişi, bekarlığa veda partisinin planlanması, konuk listelerinin yönetilmesi, geline saç makyaj konusunda yardımcı olunması ve düğün sırasında gerçekleşebilecek beklenmedik olaylarla ilgilenebilmek için profesyonel nedime tutulabiliyor.

Cenaze Hizmetleri Müdürü: Cenaze evlerini yönetirler. İnsanların vefat eden sevdikleri için cenaze törenleri planlamasına yardımcı olurlar, bu yüzden acılı aileleri rahatlatmak için sabırlı ve şefkatli davranmaları gerekir. Ailelerin önemli kararlarını almaları konusunda ailelere zor günlerinde yardımcı olurlar. Ölümle ilgili gerekli belgeleri ilgili kurumlara götürmekle de sorumludurlar.

Meslek

Su Kaydırağı Test Edici: Evet, yanlış okumadınız. İnsanlara yeni yapılan su kaydıraklarını test etmeleri için para ödeniyor. Bir lunapark, otel veya başka bir turistik yere yeni bir su kaydırağı yapıldığında, onu test etmek ve hem güvenli hem de eğlenceli olduğundan emin olmak için kalite kontrol personeline ihtiyaç duyuluyor. Bu kişiler, ne kadar su olduğunu ve aşağı inmenin ne kadar sürdüğünü kontrol ediyorlar. Birkaç kez test ettikten sonra, buldukları tüm güvenlik ve performans sorunlarını özetleyen bir rapor sunuyorlar.

Vücut Boyacısı: Genellikle çok fazla kişinin katıldığı fuarlarda, festivallerde veya diğer etkinliklerde çalışırlar. Sanırım şu ana kadar saydığım meslekler arasında bize en tanıdık gelen meslek vücut boyacıları.

Meslek

Köpek Sörf Eğitmeni: Köpeklere sörf yapmayı öğreten kişidir.

Netflix ‘Etiketleyici’: Etiketleme, Netflix’in arama işlevlerini daha hassas hale getirmek için şirketin veri tabanına film, dizi veya programı tanımlayan kelime veya ifadelerin girilmesidir.

Video Oyunu Test Edici: Henüz piyasaya sürülmemiş video oyunlarının her unsurunun çalışıp çalışmadığını, oyunu oynarken herhangi bir kusur bulunup bulunmadığını kontrol ederler.

Meslek
Ben Southall

Paradise Adası Bekçisi: Ben Southall, bu işi ‘Dünyanın En İyi İşi’ olarak tanımlamış. Yüzme havuzlu, okyanus kıyısındaki bir villada adanın bekçiliğini yapmıştır.

Kaynakça: 1, 2, 3, 4

Editör: Cansu Köse