65 milyon yıl önce henüz uzaydan kimsenin haberi olmadığı bir zamandı.  Dünya’ya dinozorlar hükmediyordu. Ta ki o yok edici asteroit Dünya’ya çarpana dek!

Chicxulub’ın Doğuşu:

Uzayın derinliklerinde asteroit kemerinde 160 milyon yıl önce bir çarpışma meydana geldi. Büyüklüğü 170 kilometreye varan bu devasa asteroitler çarpışarak, gelecekte dünyamıza çarparak tüm düzeni değiştirecek 12 km çapındaki “chicxulub asteroidi” nin doğmasına neden oldu.

Yok Edici Asteroit: Chicxulub 1

Çarpma Günü

Dinozorlar için Dünya’nın sonu olan gün gelmişti. 160 milyon yıl önce bir çarpışma ile meydana gelen Chicxulub, Dünya’ya çarpmak için hazırdı. Saniyede 20 km hızı ve milyonlarca ton ağırlığı olan meteor Meksika’nın Yucatan olarak bilinen bölgesine çarptı. Mermiden 20 kat daha hızlı şekilde Dünya’ya çarpan bu meteor, çarptığı bölgede 180 km genişliğinde ve 20 km derinliğinde bir krater oluşturmuştu.

Yok Edici Asteroit: Chicxulub 2

Paleontologların araştırmalarına göre, çarpma o kadar şiddetli olmuştu ki açığa çıkan enerji Japonya’da Hiroşima ve Nagazaki’ ye atılan atom bombasından tam 1 milyar kat daha büyüktü. Bu devasa enerjiyle etraftaki tüm canlılar saniyeler içinde hayatlarını kaybetmişti. Çarpmanın etkisiyle Dünya’yı kasıp kavuran büyük tsunamiler gerçekleşmiş ve birçok kıta sular altında kalmıştı. Çarpmanın bir diğer büyük etkisi de zehirli gaz bulutları oluşmasıydı. Bu zehirli gaz bulutları dünyanın üzerini bir sera gibi kaplayarak bitkileri güneş ışığından mahrum bıraktı. Bu, kısa süre içerisinde kavurucu sıcaklıkların oluşması anlamına geliyordu. Bununla beraber dönemin bitkilerinin fotosentez ve güneş ışığı ihtiyaçlarını engelleyerek o bitkilerin yok olmasına sebep oldu.

Dünya Nasıl Şimdiki Haline Geri Döndü?

Çarpışmadan birkaç bin yıl sonra Dünyamız yavaş yavaş eski haline gelmeye ve yeniden canlı türleriyle dolup taşmaya başladı. Nasıl mı? 

Çarpışmanın yarattığı sıcaklık, yeryüzündeki suların ısınmasına yol açarak, bakteri ve deniz yosunları gibi toplu halde yaşayan gözü pek organizmaların barınmasına son derece elverişli olan hidrotermal sistemleri oluşturdu. Yeni canlı sistemleriyle Dünya, şimdiki haline ulaşmak için harekete geçti.

Peki bu fantastikmiş gibi gelen hikaye gerçekleşmeseydi şimdi Dünyamız sizce ne halde olurdu? Hala dinozorlarla yaşıyor olur muyduk ya da belki de onların neslini biz insanoğlu tüketirdik? Ne dersiniz?