Televizyonun hayatımıza girişi uzun tarihsel bir süreç iken, Youtube şurada 12 yıllık tarihi ile nasıl televizyonu geçebilir ki? Elbette geçebilir, hatta bunu yapacağını zaten sloganında  belli etmiyor mu?: “Broadcast Yourself”

Youtube Nasıl Hayatımıza Girdi?

YouTube, önceleri PayPal çalışanları olan Steve Chen, Chad Hurley ve Jawed Karim tarafından kuruldu. Güncel olayların online videolarını bulmanın zorluğundan hareketle Youtube fikri ortaya çıktı. YouTube ilk başlarda girişimçi finansmanı ile başlayan bir teknolojiydi. 11.5 milyon dolarlık ilk yatırımını Kasım 2005 ve Nisan 2006 arasında Sequoia Capital şirketi tarafından aldı. YouTube’un ilk yıllardaki yönetim merkezi San Mateo şehrindeki bir pizzacı ve Japon restorantının yukarısındaydı. Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan YouTube, televizyon sektörü ile olan yarışı oldukça önde sürdürmektedir.

Aradığın Her Şey Youtube’da

youtube çizim

Aradığın her şey sana bir arama kutusu kadar uzaklıkta iken, televizyon neden izleyesin ki? Bir kere televizyonu açtığında, “Acaba kanallarda neler var?” diye bir araştırma içerisine giriyorsun. Eğer sevdiğin programlar yoksa kapatıyorsun. Youtube’da ise ne izlemek istiyorsan aratıyorsun ve izliyorsun. Youtube’a abone olduğunda kendi isminde bir kanal oluşturmuş oluyorsun. Attığın videolar 10.000 izlenmeyi geçtiğinde ise iş ortaklığı projesine katılarak, videolarına reklam alabiliyor ve para kazanabiliyorsun. Bakıldığında Youtube da bir televizyon mantığında çalışıyor: Kanallar ve kazanç. Aralarındaki tek fark, kanallarda programların belirli saatleri var. Youtube ise video yayınlandığı an itibariyle hep ulaşabileceğin yerde. “Broadcast Yourself” sloganından yola çıkan Youtube’da, her kategoride kanal ve içeriğe ulaşman mümkün. Herkese bu kadar hitap ediyor olması, onu daha da çekici kılıyor.

YouTube’un CEO’su Susan Wojcicki bu konuyla ilgili şunları söyledi:

Her ay 1,5 milyar görüntüleyici, YouTube’a oturum açıyor. Bu, dünyada her beş kişinin birine denk geliyor! Peki bu insanlar ne kadar video izliyor? İzleyicilerimiz ortalama olarak günde 1 saatten fazlasını sadece mobilde YouTube izlemekle geçiriyorlar.

Bu veriler aslında Youtube’un çoktan televizyon dünyasını yıktığının göstergesi değil midir? Reyting rekorları kıran 2 saatlik programın 100.000 izlenme ile gerçekleşiyor. Fakat 15 dakikalık bir video yarım saat içerisinde 1 milyon görüntüleme alabiliyor. Artık televizyonu tozlu raflara kaldırmanın vakti gelmedi mi sizce de?

Çağımızın Mesleği : Youtuber

Youtube hayatımıza kazandırdıklarından biri de Youtuber mesleğidir. Kısacası Youtuber, Youtube İş Ortaklığı Projesi kapsamında Youtube videolarına reklam alan kanal sahibine verilen isimdir. Ayrıca çeşitli reklam videoları oluşturarak para kazancı sağlayabilir. Bu tamamen kanalın ürettiği içerik kategorisine bağlıdır. Dışarıdan izleyici için “Ne kadar rahat, evinde video çekiyor.” gibi söylemler çok yapılsa da içerik üretmek, bence bu işin en zor kısmı. Ayrıca, kaliteli videolar ve farklı fikirler bulmanız gerek. Her Youtuber az ya da çok kendi fikirleri ile özdeşleşen izleyici kitlesi elde edebiliyor. Bu da içeriklerin güzelliği ve çirkinliği konusunu oldukça yoruma açık bırakıyor.

broadcast yourself tumblr ile ilgili görsel sonucu

Youtuber olmanın diğer bir zor tarafı da izleyici ile olan samimiyetini koruyabilmektedir. Samimi ve içten hazırlanan içerikler, televizyon samimiyetsizliğinden kaçıp gelen izleyiciye ilaç gibi gelmektedir. Bu samimiyeti koruyamayan Youtuber izleyici tarafından da oldukça sert eleştirilmektedir. Youtube izleyicisi, içerikler konusunda oldukça katıdır. Belki de sözümüz Youtuber’lara daha çok geçiyordur?

Ayda 3 milyardan fazla kişinin arattığı YouTube’da artık bizde varız. Birbirinden güzel içeriklerle Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın. Sizi şöyle alalım. 🙂