Lisans eğitiminin ardından tercih edilen, Tezli/Tezsiz olarak ikiye ayrılan lisansüstü programlar Yüksek Lisans olarak adlandırılır. Bana da sosyal medyada konu hakkında çok soru gelmekte olduğundan detaylı bir şekilde bu yazıyı sizlere hazırlamak istedim.

Eğer bir yüksek lisans programına başvuru yapacaksanız mülakat hakkında hazırladığım yazıyı okumanızı da mutlaka tavsiye ederim.

Yüksek Lisans Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tezli Yüksek Lisans Nedir?

Lisans mezunlarının bir alanda akademik yetkinlik kazanmaları ve kendilerini geliştirdikleri bir program olup genellikle doktora eğitimine devam ettikleri akademik kariyerin ilk basamağıdır. Türkiye genelinde çoğu enstitü tarafından ALES sınavından en az 55 puan kabul edilir. Yabancı dil sınavlarından (YDS/YÖKDİL) ise en az 50 puan almanız gerekir. Gitmek istediğiniz okulun kabul koşullarını mutlaka okumanızda fayda var ve bu puanlar değişken olabilmekte. Eğitim süreci ise dört yarıyıldan oluşmaktadır. İlk yıl dersleriniz için belirlenen kredileri tamamlamanız gerekir ve sonrasında tez süreci sizi bekler. Tez konusu hakkındaki yazımın detaylarını okuyabilirsiniz.

Tezli yüksek lisans, akademik yeteneklerinizi ortaya çıkarır ve yazacağınız tez ile başarılı olursanız eğer doktora eğitiminiz için yeterli olduğunuz düşünülür.

Yüksek Lisans Eğitimi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tezsiz Yüksek Lisans Nedir?

Herhangi bir alanda bilgisini artırmak isteyenler, uzmanlık kadrolarında çalışmak isteyenler, özel şirketlerde kariyer yapanların daha çok tercih ettiği programlardır.

Tezsiz yüksek lisans yaparken adından da anlaşıldığı gibi tez yazmanız istenmez. Bitirme projesi hazırlamanız istenir. Ve bu programlar genellikle üç yarıyıldan oluşur. Üç dönem boyunca ders alırsınız fakat son döneminizde bir ya da iki dersinizi alırken bitirme projenizi hazırlamanız gerekir. Danışman hocanızı ikinci dönem seçersiniz ve yazacağınız proje konusunu bildirirsiniz. Projede tez savunması gibi savunma yapmazsınız. Kabul/Red alır başarı durumunuza göre mezun olursunuz.

Eğer lisans mezunu olarak akademik kariyer yapmak istemiyor, sektörde ilerlemek, terfi almak istiyorsanız ve ”Ben hangi yolu seçeceğimi bilmiyorum!” kararsızlığındaysanız size tavsiyem zor olan süreç olacak, tezli yüksek lisans. Çünkü şirketler sizin sadece yüksek lisansınıza bakar. Tez yazmanız ile ilgilenmezler yani çokta tezli/tezsiz ayrımı mühim değildir.

Belki de bir gün akademik yolu tercih etmek istersiniz. İşte o gün, iyi ki tezli yüksek lisans yapmışım dersiniz.


” Okuma ihtiyacı barut gibidir. Bir kere tutuşunca artık sönmez.

Victor HUGO


Kaynakça ve İleri Okuma:

1

Editör: İpek LOMLU