Günlük hayatımızda bazı insanların zaman zaman gün keşke 48 saat olsa dediğini duyarız. Ancak gerçek şu ki, genellikle bize verilen 24 saati gerektiği gibi kullanamıyoruz. Zaman, sahip olduğumuz en değerli kaynaklardan biridir. Yine de birçok insan, zamanın yenilenebilen bir kaynak olmadığını unutarak zamanını boşa harcayabiliyor.

Zaman uçup gidiyor. Birkaç dakikanın nasıl saate, günlere dönüştüğünü fark edemiyoruz. Özellikle öğrenciler için doğru zaman yönetimi çok önemli bir faktördür. Doğru zaman yönetimi, zamanımızı en verimli şekilde kullanabilmek için bize yardımcı olacaktır.

Peki, neler yapabiliriz? İşte günlük hayatında uygulayabileceğin bazı maddeler, keyifli okumalar!

1- Planla ve Organize Et

Zaman yönetimi, temel olarak dikkatli bir şekilde planlama ve organize etmeyle ilgilidir. Bir işi verimli kılan en önemli faktörlerdendir. Aynı zamanda planlama, teslim tarihinin getirdiği stresi de azaltan bir faktördür.

Bazı insanlar daha çok haftalık plan yapmayı severken bazı insanlar daha uzun süreli planlar yapmayı tercih edebilir. Herhangi bir şekilde yapılacak olan planlama titizlik ve dikkat gerektirir.

Programınıza bağlı kalarak diğer işlerinizi ayarlayabilirsiniz, böylelikle denemek istediğiniz şeyler için de vakit ayırabilirsiniz. Planlama, size vakit kazandıracaktır.

2- Zamanlama Üzerinde Çalış

Zamanınızı daha etkin ve verimli kullanabilmek için ders aralarınızı ya da çalışma aralarınızı daha kısa tutmaya çalışın. Çünkü uzun süre çalışmaya ara verdiğinizde kendinizi toparlamanız daha çok zaman alacaktır. Bu yüzden kısa molalar vermek sizin için daha etkili olacaktır.

3- Güne erken başla

Güne erken başlayan insanların daha enerjik ve daha verimli bir gün geçirmeleri şaşırtıcı değildir. Ancak bunu çok az insan gerçekleştirir.

Özellikle öğrenciler için erken kalkmak daha çok zaman kazanmak demektir. Gün içinde zaman problemi çekiyorsanız, normalde uyandığınız saatten 1-2 saat erken uyanarak güne başlayabilirsiniz. Bunu yaparak günlük görevleriniz için daha fazla zaman biriktirebilir ve acelesiz bir günün tadını çıkarabilirsiniz.

Ancak tabii ki bu tavsiye gece uykusunu güzel bir şekilde aldığınızda geçerlidir. Kendinizi iyi hissetmeniz için 6-7 saat uyumanız yeterli olacaktır. Ancak bunu yapmazsanız erken kalkmanız sizin için tam tersi bir etki yaratacaktır.

zaman

4- Bildirimleri ve Diğer Dikkat Dağıtıcıları Kapat

Zamanınızı en çok neye harcadığınızı biliyor musunuz? Telefonunuz. Hiçbir şey sizi sonsuz bir bildirim akışı, anlık mesajlaşma kadar sıklıkla rahatsız edemez. Gerçekten, akıllı telefonlarımızda birçok kullanışlı uygulama var. Ancak, aynı zamanda elinizdeki en büyük dikkat dağıtıcı da o.

Bu nedenle, çalışmalarınızı hızlıca tamamlamak ve üretken kalmak istediğinizde, telefonunuzu kapatın ve sessiz bir yerde oturun. Tamamen konsantre olduğunuzda, en karmaşık görevlerin bile hayal ettiğiniz kadar zaman almadığını göreceksiniz.

Ayrıca oda arkadaşlarınızla veya ailenizle konuşun. Beyin fırtınası sürecinizi kesintiye uğratmamak için, çalışma saatinizin ne zaman başladığını bildiklerinden emin olun. Bu durumda odaklanma ve konsantrasyon gerçekten önemlidir.

5- Çalışmalara ve Eğlenceye Öncelik Ver

Hayatta yaptığımız tek şey ders çalışmak olmamalıdır. Bir öğrenci olarak birçok fırsatımız var ve onları yakalamalıyız. Ancak konu her zaman doğru önceliklendirme ile ilgilidir.

Önceliklendirme harika bir beceridir ve üniversitede bu konuda ustalaşmak çok avantajlı olacaktır, dengeyi korumaya yardımcı olur ve kişisel hedeflerinizi takip etmenize izin verir.

6- Alarmlar ve Hatırlatıcılar Ayarla

Yapmanız gereken şeyler hakkında sizi haberdar etmeleri için telefonunuzu ve diğer cihazları kullanın. Hafızanız hepsini saklayamaz, bu yüzden kendinize biraz yardım edin. Sizi tüm önemli etkinlikler, sınıflar, yapılacak ödevler vb. hakkında bilgilendirecek hatırlatıcılar kurun.

Peki bu sizin zaman kazanmanıza nasıl yardımcı olur? Dolaylı olarak. Stres ve telaş olmadan normal ritminizde çalışmanıza yardımcı olur. Her şeyi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Böylece ne yapmanız gerektiğini ve ne kadar zaman ayırabileceğinizi bilirsiniz.

Kaynakça: 1