Zamanı verimli kullanmak çok önemli ve oldukça basittir. İşin sırrı sadece alışkanlıktan geçer. Düzeninizi oturttuktan ve bu durumdan memnun olduktan sonra diğer günlerinizi de buna uygun hareket ederek geçirmeye başlayın. Bir süre sonra bu ritüele alışacak ve artık zamanınızı daha verimli kullanmaya başlamış olacaksınız.

1- Çalışma ortamını sadeleştir

Çalışırken dikkatinizi dağıtacak her türlü eşyadan ve görüntüden kurtulun. Örneğin; yiyecekler, içecekler, gereksiz kitaplar ve malzemeler gibi çalışmanızdan bağımsız eşyaları ortamdan uzaklaştırın. Dikkat dağıtan en önemli şey ise telefonunuzdur. Telefon yanınızdayken verimli olarak çalışmak neredeyse imkansızdır. O yüzden çalışırken yanınızda telefon bulundurmamaya özen göstermelisiniz.

2- Zamanı kullanmada planlar ve ritüeller

Her gün bir önceki günün planını yapmak sizi sonraki güne psikolojik olarak hazırlar. Ertesi gün ne yapmanız gerekiyorsa önem sırasına ve zorluk sırasına göre planlayın. Hatta en küçük detayları bile not alın ki herhangi bir aksama olmasın. Size en korkunç gelen görevleri sabahın ilk saatinde yapmaya çalışın. Çünkü sabahları onlarla başa çıkmak için daha fazla enerjiniz var. Her gün yapılması gereken işleri hep aynı saatlerde yaparsanız zihniniz alışma sürecine çok daha çabuk adapte olur.

zamanı verimli kullanmak

3- Acele etme

Bu zamana kadar hep bir hedefler belirleyip bir anda onun için çalışmaya koyuldun ama kendini fazla yorduğun ve fazla çalıştığın için bu hedeflerin yarım kaldı. Öyleyse tekrar dene ve asla aceleci olma. Normalde bir türlü çalışmaya başlayamayıp, planlarını yaparken ertesi gün için 5 saat çalışma yapmayı planlarsan bu süreç yine uzun sürmeyecektir ve yine kendini başarısız görmene neden olacaktır. Kapasiteni belirle ve yavaş yavaş çalışma temponu artır. Örneğin; ilk bir hafta günde bir saat çalışıp ikinci hafta iki saate yükseltebilirsin.

4- Mükemmelliyetçilik

Çoğu zaman, başlangıç ​​en zor kısımdır. Belki birçoğumuzun kafasındaki hedefler için başlayamama sebebi budur; mükemmelliyetçilik. Başlamak için en mükemmel zaman, en hazır hissettiğim an gibi kendimizce uydurduğumuz belirli aralıklar bizim hedeflerimiz için işe başlayamamıza sebep olur. Bu ‘’mükemmel’’ dönemler asla gelmeyecek. Önce sen başla ki kafandaki mükemmelliğe biraz daha yaklaşabilesin.

5- İşinizi sevin

Yaptığınız şeyden zevk almak, verimliliğinizi artırmanın en kesin yoludur. Planlamanızı yaparken buna dikkat edin ve mutlaka severek yapacağınız şeyleri plan listenize ekleyin.

Sonuç olarak, bu maddeleri dikkate almalı ve kendinize uyarlamalısınız. Kesinlikle inanıyorum ki yapmak istediğiniz her şeyi yapmak için yeterli zamanınız var.

Kaynak: https://www.lifehack.org/articles/featured/50-ways-to-increase-your-productivity.html