Girişimcilik Neydi?

Girişimciliğin kriz anını fırsata çevirmesiyle yahut rahatsızlık duyduğu işlevi dönüştürme isteği ile ortaya çıktığını görürüz. Evet, tam manasıyla girişimci rahatsız kişidir. Derdi olan bu derde çözüm arayan, elini taşın altına koyup risk almayı göze alan hatta ve hatta bazılarına göre “manyak kişi”. “Bir fikrim var!” dediği an maddi kaygılardan önce psikolojik kaygılara maruz kalmayı göze alan kişi : Girişimci.

Gençlere ilham olacak, ufuklarını genişletmelerini sağlayacak, bir “rahatsızlık hikâyesi” olarak Biolive‘i gelin tanıyalım.

Dünya’nın En Başarılı 10 Gencinden Biri: Duygu Yılmaz

Duygu-Yılmaz-girişimcilik-zeytin-çekirdeğinden

Gıda ve kimya mühendisi olan Duygu Yılmaz kendi ifadesiyle “gerçeğini arayan”, insanlık için dünya için hayalleri, dertleri olan birisi. Babasının kahvaltıda zeytin çekirdeği yutması üzerine 2015 yılında zeytin çekirdeğini üzerine araştırmalar yapmaya başladı (25 yaşında birçok olumsuz bildirimlere maruz kaldı, iş hayatı mobbingleri de dahil). Öğrenci evinde kurduğu laboratuvar ile 1,5 yıl ekibiyle araştırmalar yürüttü.

İlk iş fikri, İTÜ ve ODTÜ tarafından ofis imkânıyla desteklendi. Yaptığı çalışmalarla Boğaziçi Üniversitesi’nden ikincilik ödülü alarak Almanya’ya gönderildi. Ardından Türkiye’ye döndü ve Vestel Ventures’tan aldığı yatırım desteğiyle 2017 yılında kendi şirketini kurdu.

İnancıyla yolunda yürümeye devam eden Duygu Yılmaz yaptığı çalışmalar ile Türkiye’de ve dünyada birçok ödüle layık görüldü. Los Angeles’ta kendi teknolojisiyle yarışarak global kategoride ABD tarafından birincilik ödülü aldıp 2017 Yılının Türkiye’nin Gelecek Vaad Eden Kadın Girişimcisi seçildi. Almış olduğu birçok ödül bulunmakta bunları sıralamak zor olacak bu yüzden en gurur duyduğumuz ödülünden bahsetmek istiyorum.

Dünyanın en büyük ve en eski sivil toplum örgütlerinden biri olan JCI (Junior Chamber International) tarafından 1981 yılından bu yana düzenlenen, Ten Outstanding Young Persons of the World’ün 2019 yılı finalistleri arasına giren Yılmaz, 2018 TOYP Türkiye birincilerinden biri olmuştu.

2019 TOYP WORLD finalinde, İş Dünyası, Ekonomi ve/veya Girişimcilik alanında Duygu Yılmaz birinciliği göğüsledi.

Küresel Hedefler

Petrol bazlı plastikler insan sağlığına ve çevreye zararlıdır. Her yıl özellikle yüzlerce tür canlının hayatını tehdit eden milyonlarca ton plastik atık üretilmektedir. Bu plastik atıkların doğada 450 yıl gibi uzun bir sürede kaybolmasıyla birlikte her 1 kg plastik yaklaşık 6 kg karbondioksit emisyonuna neden olmaktadır.

Biolive, problemlerin üstesinden gelmek ve biyoplastik pazarındaki eksiklikleri gidermek için zeytin atıklarından yapılan tamamen doğal biyoplastik granüller üreten bir biyoteknoloji şirketidir. Biyolojik olarak parçalanabilen kanserojen ve toksik madde içermeyen Bio-Pura isimli ham maddeleri ile özel uygulamalar için ideal çözümler sunarak farklılaştırılmış ham madde alternatifleri sunmaktadır.

Paketlemede kullanıldığında ürünlerin raf ömrünü uzatmasının yanısıra geri dönüşümlü, antimikrobiyal, antiviral ve antikanserojenik özellikleri sayesinde otomotiv, tıbbi malzemeler, beyaz eşya, mutfak ve bebek ürünlerinde de kullanılabilmektedir.

Biolive, bir önceki yazımda bahsetmiş olduğum Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri‘nden 11 tanesini kapsamaktadır.

iş-birliği-Anadolu-Efes-Impact-Hub-İstanbul-UNDP

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri: 2015 yılında tüm Birleşmiş Milletler Üyesi Devletler tarafından yoksulluğu sona erdirmek, gezegeni korumak ve 2030 yılına kadar tüm insanların barış ve refahtan yararlanmasını sağlamak için evrensel bir eylem çağrısı olarak kabul edildi.

İsviçre’de Türkiye’yi Temsil Edecekler

Accelerate2030, Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkıda bulunan girişimlerin ihtiyaçlarını karşılayıp onların büyümesini destekleme misyonuyla çalışmalarını yürüten küresel ve çok paydaşlı bir program. 2016’dan bu yana Afrika, Asya, Latin Amerika ve Türkiye dahil 15 ülkeye ulaşan bir programdır. Program kapsamında en yenilikçi ve gerçekleştirilebilir çözümler tespit ediliyor ve onlara 6 aylık yoğun bir hazırlık programına erişim olanağı sunuluyor.

Anadolu Efes, Impact Hub İstanbul ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğinde yürütülen ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ne katkıda bulunan girişimler Accelerate2030 Programı’nın Türkiye finalinde 10 finalist arasından, jürinin en çok puan verdiği ilk dört girişimden biri olan Biolive 6 aylık destek programına dahil olurken Ekim ayında İsviçre’nin Cenevre kentinde gerçekleştirilecek finale başvurma şansı elde etti.

Kaynaklar