Üzerine çokça konuşulan zeytinyağının nasıl bir şifa kaynağı olduğu artık biliniyor. Ancak bilge ağaç zeytinin, çok da bilmediğimiz ayrı bir yanı var: zeytin yaprağı. Zeytin yaprağını şifalı yapan yaprak bünyesinde bulunan oleuropein maddesidir. Bu bileşen insan sağlığı için bekçilik yapan ve kalkan görevi gören bir maddedir. 

zeytin yaprağı

Kaynayan suda bütün taneli zeytin yapraklarını birkaç dakika kaynatınca suyun renginin hafiften sarıya döndüğünü görürsünüz. Normal siyah çay gibi öyle hemen rengini vermez, birkaç dakika kaynatmak gerekir. Sonrasında 3-5 dakika bekletince yapraklar demini suya verir ve hoş bir koku yayılır. Bu, zeytin yapraklarının kendi kokusudur.

Kaynatmadan önce oldukça acı olan yapraklar; demlenince acı olmaz, aksine yumuşak bir tat bırakır. Kokusu hafiften ıhlamuru andırsa da daha farklıdır. Ekşi ile tatlı arası hoş bir aroma bırakır ağızda. Ancak asıl konumuz zeytin yaprağında bulunan oleuropein. Bu bileşen yaprakta yoğun olarak bulunur ve sağlığa oldukça faydalıdır. Hatta o kadar faydalıdır ki son senelerde bazı uluslararası ilaç şirketlerinin dikkatini çekmiş durumdadır. 

Oleuropein Nedir?

Oleuropein

Oleuropein, zeytin ağaçlarını hastalık ve zararlılardan koruyan en önemli maddedir. Zeytin yaprağındaki oleuropein etken maddesinin bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalı olduğu dünya çapında kanıtlanmıştır. Bu etken maddenin; yani zeytin yaprağının anti-viral, anti-bakteriyel, anti-kanserojen ve anti-fungal etkisi olduğu, aynı zamanda tıbbi rahatsızlıklara destek verdiği ispat edilmiştir.

Zeytin yaprağının faydaları, yeni bilinen bir şey değil. Hatta hakkında şimdiye kadar 69 kitap, 1800’den fazla makale, dergi ve çeşitli yayınlar bulunmaktadır. Akdeniz efsanelerinde zeytin ağacı, “ölmez ağaç” ve “hayat ağacı” olarak tanımlanmıştır. Mısırlılar bile zeytin ağacının uzun ömrünü araştırmışlar ve zeytin yaprağının “cennetin gücünün sembolü” saymışlardır. Zeytin ağacının 2000 yıllık ömrünün sebebinin “oleuropein” olduğu keşfedilmiştir.

Zeytin yaprağı, çok etkili bir antibakteriyel (mikrop öldürücü), antiviral (virüsleri öldürücü) ajandır ancak yalnızca organizmada bulunan patojenlerle savaşıp onları öldürmekle yetinmez. Ayrıca insan vücudunda bağışıklık sistemini de uyarır. Böylece mikroplarla daha etkili bir savaşın gerçekleşmesini sağlar. Zeytin yaprağı, fenolik yapıda bir bileşen içerdiği için harika bir antioksidan etki gösterir. Antioksidanlar serbest radikalleri tutarak kanseri önlemeye yardımcı olurlar.

Oleuropein Nerelerde Bulunur?

zeytin

Yeşil zeytin derisinde, et ve tohumlarda, yapraklarda ve argan yağında bulunan oleuropein; fenolik acı bir bileşiktir. Oleuropein terimi, zeytin ağacı Olea europaea’nın botanik adından türetilmiştir. Acı bir tada sahip olan oleuropein, zeytinleri yenilebilir hale getirmek için tamamen çıkarılmalı veya ayrıştırılması gerekmektedir. Acı ve yenmeyen yeşil zeytinlerin sofralık zeytin olarak kullanılmak üzere işlenmesi sırasında, oleuropein zeytinler kül suyuna daldırılır.

Oleuropeinin Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağındaki Mucize: Oleuropein Nedir? 1
  • Antioksidan etkisiyle yaşlanma etkilerini geciktirir ve hormonal dengeyi korur.
  • Kan şekerini düzenlemeye yardımcıdır.
  • Zeytin yaprağında A, D, E, K vitaminleri bulunur. İçerdiği bu vitaminlerle sindirim sistemine destek olur.
  • In vivo şartlarda (canlı vücudunda) yapılan birçok çalışmada zeytin yaprağının damar genişletici etkisi olduğu ve dolayısı ile tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu, antiaritmik özelliği olduğu, aynı zamanda LDL kolestrol seviyesinde düşmeye destek olduğu sonucuna varılmıştır.
  • Yapılan klinik çalışmalarda kalp rahatsızlıklarında, kalp yetmezliğinde ve damar tıkanıklığını gidermeye yardımcı olduğu da gözlenmiştir.

Editör: Berfincan DOĞAN