Toplum çağa ayak uydurdukça, kadınlar toplumda hak ettiği değeri görmeye ve hak ettikleri yerlere gelmeye başladı. Maalesef hâlâ el attıkları tüm işleri ileriye taşıyan kadınlarımızın karşısında bir çok engel var ve bu engellerin çoğunun sebebi ataerkil toplumun yanlış tabuları ve gelenekleri. Tüm bu engeller karşısında hayatımızdaki kadınların motivasyonlarını ve zihinsel sağlıklarını koruması oldukça güçleşiyor. Birlikte zihinsel olarak güçlü kadınların yapmadığı 13 maddeye göz atalım.

zihinsel güç

1- Kendilerini Başkalarıyla Karşılaştırmazlar

Sanırım günümüzde kendini başkalarıyla karşılaştırmayan, başkalarına özenmeyen sayılı insan kaldı. Ben de dahil olmak üzere, yeri geliyor bir dizi karakterinin hayatı ile yeri geliyor bir arkadaşımla yeri geliyor instagramda gördüğüm bir ünlünün hayatıyla kendi hayatımı karşılaştırırken bulabiliyorum kendimi. Fakat başkalarının hayatlarına odaklandığımız her an, kendi zihnimizde kendi amaçlarımızdan uzaklaşıyoruz ve kararlı, güçlü kadınlar kendi amaçları doğrultusunda hayatlarını idame ettirirler.

2- Mükemmeliyetçi Değildirler

Hayatımızdaki her şeyin mükemmel olmasını tabi ki hepimiz isteriz, lakin mükemmelden başka yanıt kabul etmemek insan doğasına aykırı bir durum. Evinizi ya da tüm evreni birbiriyle ilişkili bir sistem olarak düşünebilirsiniz. Birbirine etki eden olaylar silsilesi sonucu hayatınız şekilleniyor ve tüm bu zincir içerisinde mükemmel bir hayat bekliyorsanız, tüm sistemin kusursuz olması gerekiyor. Hepimizin de bildiği üzere sistem kusursuz değildir. Kusurlu sistemde mükemmeli beklemek sadece insanları strese sokarak her şeyin daha da ters gitmesine sebep olur.

sistem

3- Yardım İstemeyi Zayıflık Olarak Görmezler

İnsan tek başına tüm işleri başaramayabilir. Bunun cinsiyetle hiçbir alakası yok bence. Bir zorlukla karşılaştığımızda yardım istemek, yapamayacağımızı bilmek, kimseyi daha güçsüz göstermez. Aksine amaçlarımız doğrultusunda bize zaman kazandırır. Karşı cinsten yardım istemenin de bundan bir farkı yoktur. Özellikle erkek okuyucularımıza sesleniyorum. Kadınlardan yardım istemek asla sizi küçük düşürmez, doğumumuzdan itibaren kadınlara hepimiz muhtacız.

4- Şüphelerinin Yollarına Çıkmasına İzin Vermezler

Zorluklarla karşılaştığımız zaman beynimiz kolaya kaçmak için yeterince iyi olmadığımızı, başaramayacağımızı veya yeterli imkanlarımız olmadığını bize inandırır. Beynimizin yanı sıra, etrafımızda bir çok köstek olacak insan da olacaktır. Lakin kimse sizi kendinizden daha iyi tanıyamaz. Ne beyninize ne de başkalarına kulak asmayın, eğer istiyorsanız yapabilirsiniz.

kadın gücü

5- Kararlıdırlar, Gereğinden Fazla Düşünmezler

Aynı şeyleri tekrar ve tekrar düşünmek, olabilecek tüm olayları hesaplamaya çalışmak, doğabilecek kötü sonuçlar hakkında sürekli kafa yormak zamanınızı ve zihinsel enerjinizi boşa harcar. Temkinli olmakta, yapacağımız işin sonuçlarını düşünmekte elbette fayda var fakat hayatta olacak her şeyi asla bilemeyiz. Sonsuz bilinmezlik denizi içerisinde bazen rüzgarın götürdüğü yere gitmekte fayda var. Sonuca varmayacak konular hakkında fazla düşünmemelisiniz.

6- Zorlu Mücadelelerden Kaçınmazlar

Her insan, her alanda başarılı olabilir. Bir erkek çok iyi bir balet de olabilir, bir kadın çok iyi bir mühendis de olabilir. Belki şimdiye kadarki tabular yüzünden gördüğünüz balerin sayısı balet sayısından fazla olabilir veya makine mühendisliğinde çok az kız görüyor olabilirsiniz. Fakat bu kadınların veya erkeklerin bazı işlerde daha başarısız olduğunu göstermez. Kararlı ve güçlü kadınlar tüm bu yargıları geride bırakıp her alanda herkes ile mücadeleye girebilirler.

iş hayatında kadın

7- Kuralları ve Tabuları Yıkmaktan Çekinmezler

Kadınlar aslında küçük yaşlardan itibaren kısıtlanmaya başlıyor. Evin erkek çocuğu azman gibi, canavar gibi koltuktan atlaya atlaya dolaşırken, kızlara zarif, kırılgan bir vazo muamelesi yapılarak sakin ve “edepli” yetiştiriliyor. Lakin edep sadece oturma şekliyle ve sakinlikle olacak iş değildir. Güçlü kadınlar bu algıları yıkıp her sahada kendileri ve değerleri için savaşabilir, ön plana çıkabilirler. Tabi yine de koltuktan koltuğa atlamayın, annelerimizi de üzmeyelim.

özgür

8- Kendilerini Yükseltmek İçin Başkalarını Aşağıya Çekmezler

Şimdi bunu yapıyor olsanız dahi “Aaa evet ya ben böyleyim” diye kendinize veya başkalarına itiraf edeceğinizi sanmıyorum. Başarıya giden her yol mubah değildir. Bir şeyler elde etmek için insani değerlerimizi kaybetmeye gerek yok. İnsanları basamak olarak kullanmak yerine kendi basamaklarımızı oluşturursak daha sağlam adımlarla yükselebiliriz.

9- Başkalarının Potansiyellerini Sınırlamasına İzin Vermezler

Hiçbirimiz neleri yapıp, neleri yapamayacağımızın söylenmesinden hoşlanmayız. Hatta bazılarımız vardır ki yapamazsın dediğinizde yapmak için tüm sınırları zorlar. Örneğin, Hayat Bilgisi dizisindeki Var mısın Arif karakterini hatırlayanlarınız varsa, girdiği iddialar yüzünden başına gelenleri bilir. Kendinden emin, güçlü kadınlar her zaman potansiyellerini, aynı zamanda sınırlarını bilir ve buna göre hareket ederler.

iddia
Var mısın Arif bir kavanoz acı biber yerken.

10- Her Kötü Şey İçin Kendilerini Suçlamazlar

Hayatta her zaman hatalar yaparız. Hatalarımızın farkında olmak en büyük erdemlerden biridir fakat elimizde olmayan sebepler için kendimizi suçlamak ve moral düşürmek yalnızca motivasyon kaybına sebep olur.

11- Sessiz Kalmazlar

Kadınlar, iş hayatlarından sosyal hayatlarına kadar her alanda maalesef ki geri planda bırakılmaya çalışılıyor. Gerek maaş adaletsizliği gerekse toplum içerisindeki kadının statüsüzleştirilmesi, bunun en büyük örneğidir. Bir seçim atlattık ve 2019’da dahi sosyal mecralarda kadınların yönetimde olmaması gerektiğini söyleyen insanlar görüyorum ve diyecek söz bulamıyorum. Her zaman hakkınızı savunmalısınız ve biz de her zaman yanınızdayız. Buna örnek olarak çoğunuzun görmüş olduğunu düşündüğüm Bilecik Pazaryeri ilçesindeki Zekiye Tekin’in başarısını okumanızı tavsiye ederim.

12- Sil Baştan Yapmaktan Tereddüt Etmezler

Hayat ilerledikçe ve tecrübeleriniz arttıkça sizi mutlu eden şeyler, tarzınız, değerleriniz, önem verdiğiniz şeyler değişebilir ve sizin de bu değişime ayak uydurmanız gerekir. 30 yaşınıza geldiğinizde artık yaptığınız işten memnun değilseniz kariyerinizi sevdiğiniz bir alana çevirmek sizi daha mutlu edecektir.

13- Başarılarını Sahiplenmekten Çekinmezler

Bazı kadınlar, kibirli ve çok hırslı görünmekten çekinirler. Övgü aldıkları zaman başarıyı başkalarına bırakırlar veya hemen bir iltifatla karşılık verirler. Başarılarınızın karşılığını almaktan çekinmeyin ve basit bir “Teşekkür” ile karşılık verin. Başarılarınızı ve çabalarınızın sonuçlarını, hatalarınızı kabul ettiğiniz gibi kabul edin ve kucaklayın.

Her ne kadar kadınlar üzerinden örnek vermiş olsam ve yazının konusu kadınlar olsa da anlattıklarımın çoğu tüm insanlar için geçerli. Kendinizi tanımaktan çekinmeyin. Eğer bu maddelerden birini de olsa yapıyorsanız kendinize çekidüzen vermek ve daha iyi bir hayat yaşamak sizin elinizde.

Kaynak: