Karantina tedbirleri milyonlarca kişiyi evlerine kapattı. Yüz yüze yapılamayan görüşmeler, toplantılar ve üniversitelerdeki dersler internet ortamına taşındı. Sosyal mesafe ve sosyal izolasyon döneminde görüntülü iletişim ve video konferans için en çok tercih edilen uygulama da ABD, California merkezli Zoom oldu.

Zoom’u Iphone ve Ipad için App Store, Android telefonlar için Google Play Store ‘dan, Windows ve macOS için ise buradan olarak indirebilirsiniz. Uygulamayı yükledikten sonra mail adresiniz ile hesap oluşturun. Ücretsiz olarak oluşturduğunuz hesabınız ile uygulamaya giriş yapın. Daha sonra arkadaşlarınızı mail yoluyla uygulamaya davet edebilir ve görüntülü görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

zoom

Uygulamanın günlük aktif kullanıcı sayısı, 2020 yılı başından Mart ortasında kadar %67 arttı. Şirketin piyasa değeri de 42 milyar dolara yükseldi. Son haftalarda da uygulama, Google App Store’da 50 milyondan fazla defa indirildi.

Özel şirketlerden, ev halkına, dünyaca ünlü yayın kuruluşlarından devlet dairelerine kadar toplumun birçok alanında kullanılmaya başlanan Zoom ile ilgili bilgi güvenliği kaygıları da dile getirilmeye başlandı.

Zoom Nasıl ve Ne Zaman Kuruldu?

9 yıl önce Çin kökenli Amerikan iş insanı 50 yaşındaki Eric Yuan tarafından kuruldu. Yuan, şirketi kurmadan önce Amerikan teknoloji devi Cisco Systems’in mühendislik biriminin başkan yardımcılığı görevindeydi. Zoom’da düzenlenen toplantılara 2015 yılında katılan kişi sayısı 40 milyondu. Şirket 2019 yılında halka arz edildi ve piyasa değeri 16 milyar dolara yükseldi. Covid-19 salgınıyla bu rakamlar da katlandı.

Bloomberg’in milyarderleri listelediği Billionaire Index’ine göre Eric Yuan’ın kişisel serveti 28 Mart itibariyle 7 milyar 860 milyon dolardı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre 4 milyar 290 milyon dolar, yani %121 artış demek. Yalnızca bir klikle toplantılara girilebiliyor, yüklemek veya toplantılara katılabilmek için herhangi birinin direktiflerine gerek kalmıyor.

Zoom’un ücretsiz uygulaması 100 kişiye ve 40 dakikaya kadar toplantıların yapılmasını sağlıyor. Ücretli sürümünde ise bu rakamlar genişliyor. Bağlantı nadiren kesiliyor veya zayıflıyor. Skype’ta ise bu tip sıkıntılar daha sık yaşanıyor.

Gizlilik İhlali Kaygıları Neler?

Zoom, hizmetlerini incelemek ve kullanışlı araçlar sunabilmek için çok geniş çaplı veriler topluyor.

Siber dünyada kullanıcıları korumak için kampanya yürüten ABD merkezli Electronic Frontier Foundation adlı sivil toplum kuruluşu, Zoom ile ilgili kişisel veri güvenliği kaygılarını şöyle sıralıyor:

  • Zoom toplantısını başlatan kişi, katılımcıların aktivitelerini izleyebiliyor, Zoom pencereleri nerede aktif nerede değil görebiliyor.
  • Uygulama ayrıca, yöneticilere kullanıcıların aktiviteleriyle ilgili ayrıntılı performans değerlendirmesi yapabiliyor, toplantı süreleri ve sayısı temelinde sıralama görebiliyor.
  • Bir kullanıcı Zoom aracılıyla herhangi bir konuşmayı kaydediyorsa, yöneticiler bu içeriğe erişebilir.
  • Bir toplantı devam ederken veya bittiğinde yöneticiler her bir katılımcının işletim sistemi, IP adresi ve konum verisi, chat bilgisini görebiliyor.

İlginiz için teşekkürler.

Kaynakça: 1 , 2

Editör: Sena Bakı